Pinnes izraisa trīs galvenie faktori:
- tauku dziedzeru pastiprināta aktivitāte, un tauku dziedzeru palielināšanās izmēros;
- tauku dziedzeru izvadkanāliņu nosprostošanās, jeb pastiprināta pārragošanās;
- baktēriju P.acnes savairošanās matu folikulos.
Ir dažādas acne vulgaris stadijas un izteiktības pakāpes, sākot no ļoti vieglas ar nosprostotiem tauku dziedzeriem, iekaisušiem sārtiem mezgliņiem ādā, līdz pat ļoti dziļām cistām ar izteiktu rētošanos.
Acne vulgaris biežākās lokalizācijas vietas ir sejas rajons, dekoltē, krūšu rajons, muguras raj, un arī augšdelmu rajons, vietās kur tauku dziedzeri ir izteiktāki.
Pinnes parasti saasinās vairāk ziemas mēnešos.
Acne vulgaris var norādīt arī uz hormonālu disbalansu, tādēļ gadījumos, kad pinnes ir ļoti izteiktas, nepieciešams pārbaudīt arī vairogdziedzera, olnīcu hormonus, lai izslēgtu iespējama hormonāla disbalansa cēloņus. Pinnes pastiprina arī stress, jo stresa laikā aktivizējas virsnieru darbība, kas arī stimulē tauku dziedzeru aktivitāti.
Ir pierādīts, ka pastāv arī ģenētiska nosliece uz piņņu veidošanos.
Šobrīd ir pieejams ārkārtīgi plašs klāsts ārstnieciski kosmētisko kopšanas līdzekļu, kas, protams, neaizvieto terapiju, taču ir nepieciešami regulārai ādas kopšanai, paralēli terapijai.
Pinnes ir ārstējamas, arī formas, kas ir ļoti smagas, ar izteiktiem infiltrātiem un cistām zemādā.
Lai novērstu rētu veidošanos par ārstēšanos jādomā savlaicīgi, un, vēlams, pēc iespējas ātrāk uzsākt pareizu un piemērotu terapiju. Acne vulgaris formas ir dažādas, tādēļ arī terapiju nepieciešams piemērot katram gadījumam individuāli.
Mīts NR1. Pinnes izraisa nepietiekoša ādas attaukošana. Ja jūs ādu mazgājiet, vai attaukojiet pārāk bieži un daudz, vai lietojat abrazīvus skrubjus, tad patiesībā jūs ādas stāvokli tikai pasliktiniet. Labākais ādas kopšanā lietot maigus un saudzīgus kopšanas līdzekļus.
Mīts NR2. Pinnes izraisa diēta. Ir veikti vairāki zinātniski pētījumi, lai atrastu saikni starp ēšanas paradumiem, diētu un piņņu saasināšanos, taču šāda saikne nav atrasta. Ne šokolāde, ne frī kartupeļi, ne citi uztura produkti neizraisa pinnes. Protams, ka ievērot veselīga uztura pamatprincipus ir vienmēr noderīgi.
Mīts NR3. Pinnes ir tikai estētiska rakstura problēma. Protams, ka pinnes rada psiholoģisku diskomfortu un pat depresiju, ņemot vērā vizuālās problēmas, taču tā kā procesā ir iesaistīti tauku dziedzeri un mata maisiņi un iekaisums ir pietiekami dziļš, tas var atstāt paliekošas un izteiktas rētas.
Mīts NR4. Pinnes nav jāārstē, ar laiku tās tāpat pāries. Diemžēl tā parasti nenotiek, un ja arī process norimst, tad diemžēl jau ir izveidojušās paliekošas rētas. Un pēc tam ir jāiegulda laiks, un finansiālie līdzekļi, lai likvidētu sekas. Šobrīd ir pieejama plašs klāsts gan ārstniecisko kosmētisko līdzekļu, gan medikamentu, lai izārstētu pinnes.
Mīts. NR.5 Solārijs uzlabo ādas izskatu un ārstē pinnes. Nerunājot par solārija pierādīto kaitīgo ietekmi uz ādas audzēju attīstību un ādas novecošanas problēmām. Solārija, kā arī saules tūlītējs efekts ir iekaisuma samazināšanās bojājuma vietās, taču vēlākā periodā tiek veicināta ādas pārragošanās, ar tālāku tauku dziedzeru nosprostošanos, un piņņu saasināšanos.
Informāciju sagatavoja
Dr. Kristīne Cīrule