Aizvērt
Dermaclinic
Lv Ru En

ATRODI MŪS

Skanstes iela 50, 3. stāvs, Rīga, LV-1013, Latvija.

Karte

SAZINIES AR MUMS

TĀLRUNIS +371 67 847 102

MOB. TĀLR. -

MOB. TĀLR.

FAKSS -

E-PASTS dermaclinic@vc4.lv

Darba laiks

PIRMDIENA 09:00 - 19:00

OTRDIENA 09:00 - 19:00

TREŠDIENA 09:00 - 19:00

CETURDIENA 09:00 - 19:00

PIEKTDIENA 09:00 - 19:00

SESTDIENA x

SVĒTDIENA x

Seko mums

Facebook Twitter Draugiem Youtube

Dermatoloģija

Dermatoloģisku saslimšanu gadījumos ātrāku atveseļošanos un kvalitatīvāku rezultātu var panākt, veicot precīzu diagnostiku. Izmantojot modernas attēlu tehnoloģijas, klienti var sekot līdzi slimības gaitai.

Cenrādis Speciālisti Pieteikties

Pakalpojumi

Dermatoloģiskie izmeklējumi ādas iekaisīgo slimību, sēnīšu, jaunveidojumu, dzimumzīmju u.c. ādas veidojumu diagnostika

Lasīt vairāk

Testi alergēnu noteikšanai

Lasīt vairāk

Seksuāli transmisīvo slimību (STS) diagnostika

Lasīt vairāk

Ģenētiskās analīzes

Lasīt vairāk

Ādas, nagu, matu sēnīšu ekspress mikroskopiska izmeklēšana

Nagu sēnīšu infekcija ir visbiežāk sastopamā naga slimība - to novēro vairāk kā 50% gadījumos starp visiem izmainītiem nagiem. Tā kā process parasti ir nesāpīgs un vairāk traucē estētiski, šī slimība nereti tiek atstāta novārtā un neārstēta.

 Tomēr kāju nagu sēnīte pati no sevis neizzūd un ir ļoti lipīga. Sēnīšu infekcija izplatās gan tieša kontakta ceļā, gan netieši - saskaroties ar inficētiem priekšmetiem- dvieļiem, apaviem, šķērēm utt.

 

„Kaut arī izklausās bezcerīgi, sēnīti ir iespējams izārstēt! Bet jārēķinās ar pašdisciplīnu, ilgstošu procesu un vēl citiem šķietamiem sīkumiem. Patīkams jaunums ir tas, ka mūsdienu nagu ārstēšana nav saistīta ar naga noņemšanu. Jau vairākus gadus nagu sēnītes ārstēšanai izmanto jaunas lāzertehnoloģijas. Viens no lāzeriem, kuru izmanto pretsēnīšu terapijai ir diodes lāzers, kas tagad pieejams arī Latvijā. Salīdzinoši ar iekšķīgi lietojamo medikamentozo terapiju lāzerterapija izmaksu ziņā nav dārgāka, kā arī tai ir citi pozitīvi aspekti,” atzīst Veselības centra 4 (VC4) Pēdu centra dermatoveneroloģe Marina Mihailova.

Lāzera enerģija audos pārveidojas siltumā, izraisot audu temperatūras paaugstināšanos ( hipertermiju) līdz 45 Cº.  Pie tādas temperatūras notiek neatgriezeniskas izmaiņas sēnīšu šūnās. Lāzers nebojā apkārtējos audus un neatstāj nelabvēlīgu ietekmi uz veselību. Lāzerterapijas veikšanai nav īpaši ierobežojumi, to var pielietot visiem sēnītes veidiem. Tomēr tā kā šis lāzers pozitīvu rezultātu sniegs tikai sēnītes gadījumā, pirms lāzerterapijas uzsākšanas svarīgi veikt analīzes- gūt apstiprinājumu sēnītes infekcijai un noteikt tās veidu, lai pielāgotu nepieciešamo lāzerprocedūru skaitu un atbilstošu medikamentozu terapiju. Procedūra vidēji aizņem 20- 30 minūtes un parasti nepieciešamas 3 ārstēšanas reizes ar 6- 8 nedēļu intervālu. Parasti kāju nagu struktūra pilnībā atjaunojas 6 līdz 12 mēnešu laikā, bet roku- 4 līdz 9 mēnešu laikā. Labāka efekta sasniegšanai pirms lāzerterapijas vēlams veikt ārstniecisko pedikīru. Ātrāka un noturīgāka efekta sasniegšanai ārstēšanās laikā lāzerterapiju var apvienot ar iekšķīgi lietojamiem medikamentiem.

          Pēc

 

Pirms            Pēc

 

Pirms           Pēc

 

 

Pirms         Pēc

 

Pirms         Pēc


Lāzerterapija ieteicama pacientiem, kuriem ir pretsēnīšu medikamentu nepanesamība vai alerģija pret šiem preparātiem; problēmas ar aknām un nierēm vai kuņģa-zarnu trakta slimības. Tāpat šo lāzerterapiju vēlams izvēlēties, ja ir neiespējama pretsēnīšu sistēmiska terapija mijiedarbības dēļ ar citiem medikamentiem; rētainas naga audu izmaiņas, kas apgrūtina zāļu piegādi sēnītes skartajām zonām; citas neefektīvas terapijas gadījumos. Kā pirmo izvēles terapijas metodi to pielieto arī bērniem.

 

 

Tikai kompleksi!

Lai ārstēšanās būtu sekmīga, vispirms jāapmeklē ārsts- dermatologs, kurš veiks nepieciešamās analīzes un sastādīs ārstēšanās plānu. Ārstēšanas ilgums atkarīgs no tādiem faktoriem kā sēnītes veida, bojājuma apjoma, cilvēka vispārējā veselības stāvokļa, kā arī tā, cik atbildīgi un rūpīgi tiek ievēroti visi ārsta norādījumi un higiēnas prasības. Papildus iekšķīgai preparātu lietošanai vai lāzerterapijai obligāti jāveic lokālā terapija (smēres, speciālas nagu lakas), ārstnieciskais pedikīrs un citas profilaktiskas darbības.

VC4 skaistuma klīnikas 4. Dimensija dermatoloģe, triholoģe uzsver: „Sēnītes ārstēšanai jābūt kompleksai! Veicot tikai vienu no šīm darbībām, visticamāk rezultāta nebūs. Medikamentu izvēle jāuztic ārstam- dermatologam, kā arī pedikīru jāveic pie podologa, kuram ir medicīniska izglītība un, kurš strādā sadarbībā ar dermatologu. Turklāt VC4 un tā struktūrvienībās visus ārstu darbarīkus un instrumentus dezinficē īpašā, modernā autoklāvā. Tā kā sterilizācijas procesam tiek sekots līdzi ar izdrukas palīdzību un tā laikā norit vairākas pārbaudes, tiek nodrošināta absolūta sterilitāte un drošība.” 

Obligāts priekšnoteikums- zeķu un apavu dezinfekcija!

Ja sēnīte ir vairākiem ģimenes locekļiem, tās ārstēšana jāveic vienlaikus, jo citādi tie, kas ir izārstējušies, atkārtoti inficējas no pārējiem. Turklāt zeķēm un apaviem, kuriem ir tieša saskarsme ar nagiem un ādu, jāveic regulāru dezinfekciju, lai pēdas pēc ārstēšanās atkārtoti nesaskartos ar patogēniem mikroorganismiem. Īpaši svarīgi šīs dezinficētās zeķes un apavus uzvilkt tieši pēc lāzerprocedūras, jo pretējā gadījumā tikko likvidētā sēnītes infekcija nonāks atpakaļ savā „iemīļotajā” vietā un netiks izskausta. „VC4 pedikīra kabinetos* ir lieliska iespēja procedūru laikā šos apavus nodezinficēt īpašā ierīcē. Ar speciālas ventilēšanas sistēmas palīdzību apavos iekļūst ozons un nano sudraba daļiņas, kas novērš baktēriju un sēnīšu klātbūtni un noārda nepatīkamā aromāta molekulas. Procedūra ir saudzīga apaviem, jo netiek izmantots ne karstums, ne šķidrumi, ne ķimikālijas. Lai ārstēšanās laikā pielietotās pūles un finansiālais ieguldījums atmaksātos, ieteiktu šo iespēju izmantot,” rekomendē dr. M. Mihailova.

 * Apavu dezinfekcijas ierīce pieejama: 

VC4 filiālē Dermatoloģijas klīnika, Rīgā, Skanstes ielā 50.
Reģistratūras tālruņi: 67847102,28381189.

E-pasta adrese: DERMACLINIC@VC4.LV

 

VC4 Pēdu centrā, Rīgā, K. Barona 115.

Reģistratūras tālruņi: 67 847 200, 25 600 798

E-pasts - VENUKLINIKA@VC4.LV

 

Tallinas iela 18, Riga 
Tālr. +371 26623624, +371 67016716 
E-pasts: 4@dimensija.lv

Ādas biopsija

Invazīva metode (analīzes parauga noņemšana), kas, pēc laboratorisku izmeklējumu veikšanas, ļauj noteikt precīzu diagnozi.

Optiskā un digitālā dermaskopija

Izmeklējums palīdz noteikt dzimumzīmju un citu pigmentēto veidojumu dabu (labdabīgs vai ļaundabīgs) un izvēlēties piemērotāko problēmas likvidēšanas veidu.

Ādas jaunveidojumu diagnostika ar fotofinder

FotoFinder ir ādas diagnostikas - attēlveidošanas sistēma, ar kuras palīdzību iespējams noteikt ļaundabīguma risku, atpazīt ne-melanomas, ādas vēzi un veidojumus pirmsvēža stadijā, kā arī FotoFinder ir paredzēts matu bojājumu diagnostikai (TrichoLAB) un psoriāzes novērtēšanai.

Veicot pilna ķermeņa dermatoskopiju ar fotoattēlu un videodermatoskopiju, tiek izveidota “ādas pase”, kas ietver precīzu informāciju par sejas, ķermeņa, kā arī plaukstu un pēdu ādas stāvokli.

FotoFinder ādas veidojumu skrīningu ieteicams veikt cilvēkiem,

 • kuriem ir ar daudz atipiskas dzimumzīmes,
 • kuriem uz ķermeņa ir vairāk par 50 dzimumzīmēm,
 • kuru āda cietusi no intensīva UV starojuma,
 • kuriem dzīves laikā bijuši saules apdegumi, it īpaši bērnībā,
 • kuriem ģimenes un/vai savā anamnēzē ir ļaundabīgi ādas veidojumi.

FotoFinderpriekšrocības:

 • standartizēta un sistemātiska visu ādas veidojumu dokumentācija,
 • jaunu un/vai izmainītu ādas veidojumu precīza identificēšana,
 • ādas veidojumi tiek automātiski analizēti jau izmeklējuma laikā,
 • automātiskā salīdzināšana palīdz sekot līdzi ādas izmaiņām un pēc iespējas ātrāk atklāt varbūtēju ļaundabīgu veidojumu,
 • maksimāli labs rezultāts maksimāli ātrā laikā.

Cilvēka dzimumzīmju kartes/datu bāzes izveidošana

Ar īpašu iekārtu izveido cilvēka dzimumzīmju datu bāzi, lai tās attīstību novērotu dinamikā, kā arī sekotu dzimumzīmju dislokācijai atsevišķās ķermeņa vietās.

Ultrasonogrāfiskā ādas diagnostika

Ādas un saistaudu struktūras izmaiņu un jaunveidojumu izmeklēšana ar augstfrekvences ādas ultrasonogrāfu, lai noteiktu ādas un zemādas veidojumu izmēru un veidu, kā arī izvēlētos piemērotāko metodi ādas jaunveidojumu likvidēšanai - ķirurģisku operāciju, lāzera vai citu terapiju.

Siaskopija

Izmeklējums ļauj noteikt ādas veidojuma aktivitāti dziļumā. Piemēram, plakano veidojumu (melanomu) gadījumā, kas mēdz būt bīstamāki par fiziski traucējošajiem- uz āru izvirzītajiem.

Diagnostikas laikā, izmantojot speciāla viļņu garuma lāzerstarus, kuriem atstarojoties no dažādām ādas struktūrām - melanīna, kapilāru hemoglobīna un kolagēna, nosaka šo struktūru koncentrāciju un lokalizāciju dziļumā līdz 4 mm un šo struktūru trīsdimensionālo uzbūvi 3D.

Ādas mitruma un tauku satura noteikšana

Diagnostika, kas ieteicama, uzsākot problemātiskas - taukainas vai sausas ādas ārstēšanu. Precīza ādas diagnostika dos iespēju izvēlēties vispiemērotākos ārstnieciskos un ādu kopjošos līdzekļus.

Ādas veidojumu pašizmeklēšana

Kāpēc ādas veidojumu pašizmeklēšana un dermatoskopiskā izmeklēšana ir tik svarīga?

Eiropā saslimstības līmenis ir <10-25 jauni melanomu gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju.
Jo agrīnāka diagnostika, jo labāka prognoze.

Kāpēc ādas veidojumu pašizmeklēšana un dermatoskopiskā izmeklēšana ir tik svarīga?

 1. Eiropā saslimstības līmenis ir
 2. Jo agrīnāka diagnostika, jo labāka prognoze. 

Kā veikt pašizmeklēšanos?

Ādas pārbaudes ieviesiet kā  ikmēneša paradumu papildu ikgadējām izmeklēšanas vizītēm pie dermatologa.

Kam pievērst uzmanību?

 • ''Neglītais pīlēns'' – veidojums, kas atšķirīgs no pārējiem apkārt esošajiem.
 • Jauns, iepriekš nebijušam veidojumam, it īpaši vecumā virs 40-45 gadiem.
 • Esošam veidojumam, kas mainījies izmērs, forma, ir vairāk nekā divas krāsas vai vienas krāsas dažādi toņi, neskaidras formas un kontūras.


Kā samazināt risku?

 • Lietojot saules aizsarglīdzekļus ar UVA un UVB aizsargfiltru (SPF ³30 ). Tie jāuzklāj uz ādas apmēram 30 min. pirms došanās ārā un jāatjauno ik pēc divām stundām, atrodoties ārpus telpām, vai pēc peldēšanās, pastiprinātas svīšanas.
 • Valkājot kokvilnas apģērbus, cepure, saulesbrilles.
 • Iespēju robežās izvairoties no tiešajiem saules stariem, it īpaši no plkst. 10:00 līdz plkst. 16:00, piemēram, uzturoties ēnā, iekštelpās.
 • Apzināti nesauļoties ne dabīgajos saules staros, ne mākslīgajos– solārijos.

MĪTI UN PATIESĪBA

Mīts

Patiesība

Saules iedegums ir veselīgs.

Iedeguma cēlonis ir Jūsu organisma aizsardzība pret turpmāku UV starojuma kaitējumu.

Iedegums aizsargā no saules.

Baltas ādas tumšs iedegums nodrošina tikai 4. līmeņa aizsargfaktoru (SPF).

Mākoņainā dienā nevar apdegt.

 

Līdz pat 80% no UV starojuma spēj izspiesties cauri vieglai mākoņu segai. Dūmakaina atmosfēra var pat pastiprināt UV starojuma iedarbību.

Ūdenī nevar apdegt.

Ūdens nodrošina vien minimālu aizsardzību no UV starojuma, bet ūdens atstarojums pastiprina UV starojuma iedarbību.

UV starojums ziemā nav bīstams.

UV starojums ziemas mēnešos parasti ir mazāks, tomēr tā atstarošanās sniegā var divkāršot saules kopējo iedarbību, jo īpaši augstu kalnos.

Saules aizsarglīdzekļi aizsargā, tāpēc, tos lietojot, drīkst sauļoties daudz ilgāk.

Saules aizsarglīdzekļu mērķis nav paildzināt uzturēšanās laiku saulē, bet pastiprināt aizsardzību neizbēgamas saules iedarbības laikā. To nodrošinātā aizsardzība ir atkarīga no pareizas to pielietošanas.

Ja sauļojoties regulāri ievēro pārtraukumus, apdegt nevar.

UV starojuma iedarbība dienas laikā uzkrājas.

Ja nejūt saules karstos starus, neapdeg.

Saules apdegumu izraisa UV starojumus, kuru nejūt. Karstumu lielākoties izraisa saules redzamais un infrasarkanais starojums, nevis UV starojums.

 

 

Ja pamanāt aizdomīgu ādas veidojumu:

 • neignorējiet to, cerot, ka tas pazudīs;
 • negaidiet, lai redzētu, kā tas attīstās, un nenodarbojaties ar pašārstēšanos;
 • nenoliedziet tā nopietnību;
 • nedomājiet, ka tā pārbaude nav prioritāte;
 • un, pats galvenais, nebaidieties apmeklēt savu ģimenes ārstu vai dermatologu.

Kā veikt pašizmeklēšanos >>


Pašizmeklēšanās un dermatoskopiskā kontrole pie dermatologa ik pēc 3-12 mēnešiem.

Ādas vēzis ir ārstējams, ja to agrīni diagnosticē.

Ja jums ir ādas veidojums, kas izskatās aizdomīgs, apmeklējiet ārstu.

 

Skarifikācijas jeb Prick tests

Tas ir ātrākais un vienkāršākais tests alergēnu noskaidrošanai. Uz ādas tiek uzpilināti daži pilieni, kuri satur iespējamo alergēnu, šajā vietā āda tiek ar lancetes palīdzību ieskrāpēta. Vidēji pēc 15 min tiek nolasīta ādas reakcija (apsārtums, tūska).

Intrakutānais tests

Ar šīs metodes palīdzību alergēns tiek ievadīts jau dziļāk ādā, kas dod arī precīzākus rezultātus.

Specifisko kontaktalergēnu aplikācijas testi

Lai noskaidrotu specifiskos kontaktalergēnus, VC4 Dermatoloģijas klīnikā iespējams veikt aplikācijas (angl. “patch”) testus, kas radīti ilgstošā un nepārtrauktā pilnveides procesā.

Aplikācijas kontaktalergēnu testus veic dermatologa konsultācijas laikā. Noteiktas ķīmiski aktīvas vielas (haptēnus) ievietoto mazos alumīnija konteineros (diskos) un piestiprina pie muguras ādas ar speciālu hipoalerģisku plāksteri. Pēc divām dienām plāksteri noņem un izvērtē rezultātus. Ādas stāvoklis tiek digitāli dokumentēts un ar hipoalerģisku marķieri atzīmētas haptēnu atrašanās vietas. Vairumā gadījumu uzreiz pēc plāksteru noņemšanas nav iespējams pilnīgi izvērtēt ādas reakciju uz kontaktalergēnu, jo simptomi var parādīties 7 dienas pēc testa veikšanas. Tādēļ pēc 2, 5 vai 7 dienām vēlama vēl viena vizīte pie dermatologa, lai izslēgtu vēlīna tipa alerģisku kontaktdermatīta iespējamību.

Nepieciešamais alergēnu panelis tiek izvēlēts specifiski, ņemot vērā pacienta sūdzības un klīnisko vēsturi, bet biežāk diagnosticētie kontaktalergēni ir:

 • niķelis;
 • ārēji un iekšķīgi lietojamie medikamenti;
 • peru balzāms;
 • formaldehīds;
 • latekss;
 • dažādi augu valsts ekstrakti;
 • nagu lakas, matu krāsas un veidošanas līdzekļi. 

Kontaktalergēnu testus jāveic pacientiem, ja ir:

 • aizdomas par alerģisku kontaktdermatītu;
 • citas ādas slimības, kas palielina ādas jūtību uz kādu no kontaktalergēniem (atopiskais dermatīts, seborejiskais dermatīts, psoriāze, dishidroze);
 • hroniska ekzēma bez nenoskaidrota izraisītāja;
 • kāda medikamenta nepanesība vai bijusi anafilaktiska vai alerģiska ādas reakcija uz kādu no medikamentiem.

Kontrindikācijas:

 • pacienti, kuriem uz muguras ādas ir aktīvs iekaisuma process;
 • antihistamīna vai hormonālo steroīda preperātu lietošana 4 dienas pirms testa veikšanas;
 • sauļoties 7 - 10 dienas pirms testa veikšanas;
 • grūtniecība un sievietes laktācijas periodā.

Foto - aplikācijas tests

Atsevišķas ķīmiskas vielas var izraisīt alerģisku reakciju, tikai tad, ja nonāk saskarsmē ar UV stariem (parasti UVA stari). Foto aplikācijas testu iesaka veikt tiem cilvēkiem, kuri ir izteikti jūtīgi pret saules stariem.

STS

Seksuāli transmisīvās slimības (STS) ir infekcijas slimības, kuras iegūst galvenokārt dzimumkontakta laikā ar inficētu partneri. Visbiežāk sastopamās STS ir: gonoreja, trihomonoze, hlamidioze, ureaplazmoze, mikoplazmoze, sifiliss. Dzimumkontakta laikā var iegūt arī HIV, Herpes infekciju, atsevišķas ādas un parazitāras slimības.

     Ar STS var inficēties vaginālā, orālā vai anālā seksa laikā vai tikai saskaroties ar ķermeņa virsmām. Slimības izpausmes var būt dažādas: neliels diskomforts dzimumorgānos, izdalījumi, sāpes, dzimumorgānu un vēdera lejasdaļā, dažāda veida izsitumi un čūlas. Hroniskā stadijā (neārstējot) simptomi var samazināties vai pat izzust, bet slimība paliek, - tā neizzūd, ja to neārstē. Slimnieks ir infekciozs, viņš var aplipināt savu partneri un rezultātā arī pašam citi orgāni var tikt bojāti vēl nopietnāk.

     Vieglāk ir izvairīties no šīs slimības nekā to ārstēt savukārt, ārstēšana labāk padodas, ja pacients savlaicīgi griežas pēc palīdzības pie dermatovenerologa un pirms tam nelieto medikamentus. Mūsu veselības centrā iespējams veikt visas modernākās izmeklēšanas manipulācijas. Izmeklēšana nozīmē pacienta apskati, pēc nepieciešamības arī analīžu paņemšanu no urīnceļiem, dzimumceļiem, urīna analīzes, asins analīzes, u. tml. Pēc diagnozes precizēšanas tiek nozīmēta atbilstoša terapija. Pēc terapijas kursa beigām nepieciešams veikt atkārtotas analīzes, lai pārliecinātos, vai ārstēšana bijusi veiksmīga. Pie dermatologa ieteicams ierasties ne tikai tad, kad jau izpaužas slimības simptomi, bet arī profilaktiskos nolūkos. 

Ģenētiskās analīzes

Veselības centra 4 (VC4) Dermatoloģijas klīnika kļuvusi par pirmo medicīnas iestādi Baltijā, kur veic īpašas ģenētiskās analīzes, izvērtējot DNS gēnu mutācijas, slimību attīstības riska faktoru novērtēšanai un prevencijai.

   Pacientam analīzes noņem un pēc rezultātu saņemšanas no laboratorijas tos interpretē un izskaidro Dr. Med. Jana Janovska, dermatoloģe, preventīvās medicīnas speciāliste, Baltijas pretnovecošanās un preventīvās medicīnas prezidente, iekšķīgo slimību katedras lektore, kas izgājusi apmācības Luksemburgā. 

 Ģenētiskos testus, ar kuru palīdzību iespējams izvērtēt DNS šūnas, preventīvā nolūkā pasaulē pielieto ļoti plaši jau vairāk kā 15 gadus. Tā kā gan klasisku dermatoloģisku, gan ādas estētisku problēmu risināšanā pasaulē iezīmējas tendence vairāk laiku un līdzekļus ieguldīt tieši profilaksē, daudzviet Eiropā šie ģenētiskie testi estētiskās dermatoloģijas klīnikās tiek pielietoti kā skrīninga metodes. Tas ir nākotnes skatījums ar mērķi – visu savu turpmāko dzīvi preventīvi kontrolēt novecošanās procesu, izvairīties no riska faktoriem un precīzi izvēlēties sev piemērotāko profilakses veidu. „Daudzi pacienti veic dzimumzīmju diagnostiku, jo ģimenē bijusi anamnēze - ādas vēzis. Protams, vienu reizi gadā var iziet šo „tehnisko apskati” un gulēt mierīgi. Taču tikpat labi var veikt šādu ģenētisko testu un izvērtēt visus riska faktorus. Tiesa, saņemot pozitīvu rezultātu, ka ar mums viss kārtībā, nenozīmē, ka varam turpināt dzīvot neveselīgi, neierobežoti apmeklēt solāriju, sauļoties, nelietojot saules aizsargkrēmus utt., jo arī šo riska faktoru rezultātā var rasties ādas vēzis,” atzīst dr. Jana Janovska.

   Iespējams izvēlēties dažādas testa paketes (svara pieņemšanās, Anti- Aging, autoimūnās, dermatoloģiskās, ginekoloģiskās, kardioloģiskās, gastroenteroloģiskās, neiroloģiskās/ psihiatriskās un citas slimības) atbilstoši vēlmēm, simptomiem, analīžu rezultātiem, finansiālām iespējām un ģenētiskajiem riska faktoriem.

  Vizītes laikā ārsts aizpilda pacienta anketu, nepieciešamības gadījumā veic atsevišķus mērījumus. Tad speciālā konteinerā pacients novieto savas testēšanas materiālu - siekalas un šis biomateriāls tiek nosūtīts uz vienu no izcilākajām laboratorijām Eiropā izvērtēšanai.* Testa rezultāti tiek saņemti mēneša laikā. Rezultāta pārskatā precīzi redzamas izmaiņas gēnos, riska faktori attiecīgo slimību attīstībai, tiek sniegti arī profilaktiskie ieteikumi (dzīvesveida korekcija, ieteicamie medikamenti, vitamīni, mikroelementi, produkti (to veidi, daudzums), vēlamie papildizmeklējumi utt.), lai pasargātu noteikto gēnu no mutācijām. Kā norāda ārste, profilaktisko skrīningu var sākt ar bāzes paketi un pēc tam, skatoties kopumā, ja atklājas riska faktori kādu slimību attīstībai, veikt papildizmeklējumus. Ģenētiskos testus iespējams veikt bērniem jau no dzimšanas- ir pieejama speciāla pediatrijas pakete.

   Īpaša sagatavošanās analīžu veikšanai nav nepieciešama, tikai - 30 minūtes pirms siekalu nodošanas pacients nedrīkst ēst un smēķēt.

 

Ģenētiskie testi, kurus veic Dermatoloģijas klīnikā:

1) Basic;

2) SKINgen;

3) ALOPECIAgen;

4) DIABETgen;

5) FEMgen.

 

Basic

 Kam būtu nepieciešams veikt testu?

 Šis tests ir preventīva izmeklēšana, kuru būtu nepieciešams veikt šajos gadījumos:

-      lipīdu, ogļhidrātu un homocisteīna metabolisma traucējum;

-      Aizdomas par laktozes intolerance;

-      Ksenobiotiķu/ oksidantu vielmaiņas traucējumi, lēna detoksifikācija;

-      Hroniskas un iekaisīgas slimības.

 Kāpēc BASICgen?

 Šis tests ir primārais sākuma analīzes etaps un preventīvās medicīnas bāzes izmeklēšanas metode. Tests dod priekšstatu par organisma iespējamām ģenetiskām mutācijām, kas atļauj izvērtēt organisma reparācijas kapacitāti, slimības attīstības varbūtību, kā arī uzlabot hronisku slimību ārstēšanu.

 

DIABETOgen

Otrā tipa cukura diabēta personalizetā prevencija.

Ģenētiska predispozīcija ir nopietns factors otrā tipa cukura diabēta attīstībai. DIABETOgen ir izmeklējums, kura pamatā ir analizētas ģenētiskas variācijas, kas ļauj identificēt agrīnas pazīmes, kas ir saistītas ar II tipa cukura diabēta attīstību.

 Nukleotīdu polimorfisms ir tieši saistīts ar sekojošiem parametriem:

-      insulīna sensitivitāte;

-      leptīna sensitivitāte;

-      Citi riska faktori, aptaukošanās.

 Preventīvās medicīnas ārsts interpretēs Jūsu analīzes, kas ir balstītas uz ģenetisku predispozīciju un Jūsu dzīves anamnēzi (ne-ģenētiskā predispozīcija), sniegs rekomendācijas, optimālu ārstēšanu/prevenciju.

 

SKINgen

 Kam ir aktuāls SKINgen tests?

 Visiem pacientiem, kas vēlas optimizēt savu ādas veselību, izvērtēt ādas slimību attīstības risku.

 SKINgen ir analīze, ko ir jāveic tikai vienu reizi dzīvē.

 Rezultāti un interpretācija.

  SKINgen tests ļauj samazināt priekšlaicīgas novecošanās attīstības risku ar personalizetas diētas un dzīves veida korekcijas palīdzību.

 

ALOPECIAgen

 Tests ļauj izvērtēt androgenās alopēcijas predispozīciju. 

 Kam vajadzētu veikt testu?

 Sievietēm un vīriešiem vecuma grupā 20- 30 gadi, kam ir pozitīva ģimenes anamnēze, saistīta ar matu izkrišanu. Vēlams pirms primāro simptomu parādīšanās.

 Rezultāti/ interpretācija

 Preventīvās medicīnas specialists izvērtēs Jūsu analīzes un ārstēšanas efektivitāti ar Minoksedīla un Finasterīda aplikācijām. Jums tiks sniegta informācija par dzīves veidu un uzturu, kas preventīvi samazinās iespēju alopēcijas attīstībai.

 

FEMgen

Menopauze- efektīva un droša hormonālā aizstājterapija.

HAT (hormonālā aizstājterapija) darbojas pretēji fizioloģiskai novecošanai, jo nepieciešamie, trūkstošie hormoni tiek kompensatori aizstāti mākslīgā veidā.

 Individuāla ģenētiska predispozīcija, slikti piemērota hormonālās azistājterapijas deva, var izsaukt virkni komplikāciju, tādas kā kardiovaskulārās slimības, trombozi un paaugstina sporādiskā krūts vēža attīstības risku.

 Organisms konvertē administertos hormonus vairākos starpproduktos.

 Estradiols tiek transformēts 3 pamatfrakcijās:

-      Kardioprotektīvā;

-      frakscija, kas saglabā kaulu blīvumu;

-      mutagēnā frakcija.

 

Kāpēc jāveic FEMgen tests?

 Šī analīze dod iespēju analizēt individuālo blakusparādību attīstības risku HAT gadījumā. Tests dod iespēju speciālistam nozīmēt vispiemērotāko terapiju un dozēšanu.

 

*Ģenētisko testu izvērtēšanai no pacienta iegūtās analīzes tiek nosūtītas uz Laboratoires Réunis, kas ir privāta laboratorija Luksemburgā, kurā veic medicīnas analīzes. Laboratoires Réunis ir nacionālais līderis molekulārajā diagnostikā un personalizētajā medicīnā, laboratorija 2006.gadā ieguvusi īpaši medicīnas laboratorijām izstrādāto  ISO 15189  akreditācijas standartu, kas nosaka kvalitātes un kompetences kritērijus visos posmos, sākot no paraugu ņemšanai līdz rezultātu nosūtīšanai ārstiem.

 

Laboratoires Réunis ir nacionālais līderis preventīvās ģenētikas jomā. Pēdējo piecu gadu laikā zinātnieki ir izstrādājuši konkrētus fenotipisko un genotipisko paneļu marķierus integrētai pieejai kompleksām un ar apkārtējo vidi saistītām slimībām.

https://www.labo.lu/en/home.html

 

 

 

Speciālisti

Anda Apine

Kristīna Grigorjeva

Jana Janovska

Aleksejs Zavorins

Jeļena Isajeva

Linda Kapteine-Veita

Irina Karpova

Marina Sproģe (ex.Mihailova)

Ieva Ozola

Vita Priedīte

Jūlija Deksne

Tatjana Ļiņova

Sandra Zemvalde

Egīls Zvagūzis

Sanita Žīgure

Dmitrijs Pukijāns

Lana Mieze (ex. Kasparane)

Kristīne Poiša

PIETEIKTIES VIZĪTEI