Aizvērt
Dermaclinic
Lv Ru En

ATRODI MŪS

Skanstes iela 50, 3. stāvs, Rīga, LV-1013, Latvija

Karte

SAZINIES AR MUMS

TĀLRUNIS +371 67 847 102

MOB. TĀLR. +371 28 381 189

MOB. TĀLR.

FAKSS +371 67 709 555

E-PASTS dermaclinic@vc4.lv

Darba laiks

PIRMDIENA 09:00 - 19:00

OTRDIENA 09:00 - 19:00

TREŠDIENA 09:00 - 19:00

CETURDIENA 09:00 - 19:00

PIEKTDIENA 09:00 - 19:00

SESTDIENA x

SVĒTDIENA x

Seko mums

Facebook Twitter Draugiem Youtube

Jaunumi

Atbild speciālists: Nedrošs sekss apdraud vīrieša veselību

Seksa laikā iespējams iedzīvoties pāri par trīsdesmit dažādās seksuāli transmisīvajās infekcijās. No tām nepasargā ne laba veselība, ne stipra imunitāte vai sportisks rūdījums. Ja vien vīrietis nav pilnīgi pārliecināts, ka viņš savai partnerei ir vienīgais, visdrošākais profilakses līdzeklis ir prezervatīvs, bet, ja nu tomēr gadījies misēklis – jādodas pie dermatovenerologa vai urologa.

Lasīt vairāk

Uz jautājumiem par vīrieša intīmo veselību atbild SIA “Veselības centrs 4” filiāles “Dermatoloģijas klīnika” dermatologs Dr. Egīls Zvagūzis.

Slimības, kas maskējas

Visbiežāk seksuālu attiecību laikā pastāv iespēja inficēties ar gonoreju, trihomoniāzi, uroģenitālo hlamidiozi, sifilisu, anoģenitālajām herpēm, smailajām kondilomām, mikoplazmozi un ureaplazmozi. Šīs kaites izraisa visdažādākie mikroorganismi- ne tikai baktērijas, bet arī vīrusi, piemēram, herpes un cilvēka papilomas vīruss. Lai gan lielāko daļu slimību iespējams iemantot tikai un vienīgi vagināla, anālā vai orāla seksa laikā, tomēr ir arī tādas, piemēram, sifiliss, ar kuru var inficēties arī ciešā sadzīves kontakta laikā – skūpstoties, smēķējot vienu cigareti, vai ar asinīm un netīru šļirci, kā tas ir iegūtā imūndeficīta sindroma AIDS gadījumā, kuru izraisa cilvēka imūndeficīta vīruss (HIV).

“Parādās izdalījumi no urīnizvadceļiem, sāpes un dedzinoša sajūta urinējot, nieze, dzimumlocekļa galviņas apsārtums, čūliņa, pūslīši, bet tikpat labi slimība var noritēt arī bez simptomiem. Arī slimību inkubācijas periods ir atšķirīgs, sākot no dažām dienām un beidzot ar mēnešiem vai pat gadiem,” infekciju viltīgo dabu raksturo Zvagūzis.

Gonoreja vīriešiem parasti sākas ar sāpīgu urinēšanu un zaļganbaltiem strutainiem izdalījumiem no urīnizvadkanāla, bet, infekcijai izplatoties, var pievienoties arī sāpes vēdera lejas daļā un sēkliniekos. Taču iespējama arī slimības slēptā forma, kad izdalījumu ir maz un dedzināšanas sajūta pēc urinācijas ir vāji izteikta. Savukārt sifiliss sākas ar sarkanas, nesāpīgas čūliņas parādīšanos uz dzimumlocekļa galviņas, sēklinieku maisiņa vai mutē. Pēc vairākām nedēļām šī čūliņa sadzīst un parādās izsitumi uz ādas. Slimība pāriet hroniskā formā un var beigties ar smadzeņu darbības traucējumiem vai pat ar nāvi.

“Precīzu seksuāli transmisīvās infekcijas diagnozi var noteikt tikai ārsts, jo daudzām saslimšanām sūdzības ir līdzīgas. Arī tad, ja simptomi pēc kāda laika mazinās vai izzūd, nevajag lolot ilūzijas, ka slimība pārgājusi. Tā vienkārši pārgājusi latentā jeb slēptā vai hroniskā formā. Tas pats attiecas arī uz pašārstēšanos. Lietot medikamentus, piemēram, antibiotikas, pašam uz savu roku, var pazust simptomi, nevis slimība un vēlāk to būs grūtāk diagnosticēt. Neārstētas vai nepareizi ārstētas seksuāli transmisīvas slimības dēļ ar laiku var attīstīties dažādas uroloģiskas saslimšanas, kuras skar vīrietim svarīgas funkcijas, tajā skaitā potenci,” norāda dermatovenerologs.

Ārstēties vajag abiem

“Ja vīrietim bijuši gadījuma dzimumsakari, svarīgi laikus griezties pie dermatovenerologa. Tas gan nenozīmē, ka pie ārsta jādodas uzreiz, vajag nogaidīt vismaz 5- 7 dienas. Taču, ja parādījušies kaut kādi simptomi- dedzināšana, izdalījumi, apsārtums, ārsta palīdzība jāmeklē nekavējoties. Daudzām saslimšanām sūdzības ir līdzīgas, tādēļ precīzu seksuāli transmisīvās infekcijas diagnozi var noteikt tikai speciālists, balstoties uz izmeklējumu un analīžu rezultātiem,” brīdina Zvagūzis, piebilstot, ka savlaicīgi diagnosticētas slimības ārstēšana ir daudz efektīva un arī lētāka, nekā ielaistā stadijā.

Mūsdienās noteikt mikroorganismu, kurš izraisījis seksuāli transmisīvo slimību nav grūti- atliek tikai veikt dermatologa nozīmētās asins vai urīna analīzes. Piemēram, asinis izmeklēšanai uz HIV infekciju var nodod jebkurā laboratorijā arī bez ārsta nosūtījuma, tad tas ir maksas pakalpojums, bet bezmaksas eksprestestu iespējams anonīmi veikt jebkurā HIV profilakses punktā. Lieki piebilst, ka gan izmeklēšana, gan turpmākā ārstēšana notiek konfidenciāli.

Ja radušās aizdomas par seksuāli transmisīvo infekciju, pie ārsta jādodas abiem partneriem, jo nav universālas metodes, kā no tās atbrīvoties un visefektīvākā ārstēšana tiek piemeklēta katram individuāli. Jāteic, ka arī sievietēm neārstētas seksuāli transmisīvās slimības var radīt smagas sekas, piemēram, neauglību.

Dažreiz vīrietis var būt arī tikai infekcijas, piemēram, anoģenitālā herpes vīrusa, pārnēsātājs, tas ir, viņš pats nav slims, taču organismā mājo mikroorganismi, kas ierosina slimību, tādēļ viņš var inficēt partneri. Arī šajā gadījumā nepieciešams apmeklēt dermatovenerologu, lai noskaidrotu, vai nepieciešama ārstēšana vai pietiek ar profilakses pasākumu ievērošanu.

Nākotnes medicīna: Jaunākās metodes vēnu ārstēšanā

Pie skatītājiem nonācis "Rigatv 24" jaunākais raidījums "Nākotnes medicīna", un šī izlaiduma tēma – jaunākās metodes vēnu ārstēšanā.

Lasīt vairāk

Studijas viesi: asinsvadu ķirurgs, flebologs, ķirurgs, SIA “Veselības centrs 4” filiāles “Baltijas Vēnu klīnika” vadošais speciālists Dr. Ints Ūdris un  ķirurgs, flebologs, ķirurgs – proktologs, SIA “Veselības centrs 4” filiāles “Baltijas Vēnu klīnika” Ķirurģijas nodaļas vadītājs Dr. Pēteris Gerke.

Šodien studijā – jaunākie atzinumi un metodes vēnu problēmu ārstēšanā. Ielūkosimies operāciju zālē, lai redzētu jaunāko metodi vēnu slēgšanā ar lāzeru. Kādi ir starptautiskā endovenozā foruma atzinumi un kāpēc Rīga ir izvēlēta par nākamo šī foruma norises vietu?

Atbildes uz šiem un citiem jautājumiem uzzināsiet raidījumā "Nākotnes medicīna".

Izplatītākās seksuāli transmisīvās slimības vīriešiem un to pazīmes

Veselības stāvoklis ir viens no jautājumiem, ko cilvēki ne vienmēr izvēlas apspriest atklāti. Īpaši maz cilvēki runā par seksuāli transmisīvajām slimībām (STS). 

Lasīt vairāk

Neskatoties uz to, ka prezervatīva lietošana ir vienīgā drošā metode sevis pasargāšanai no STS, daudzi par tā galveno funkciju uzskata nevēlamas grūtniecības novēršanu. Par to, kas vēl var notikt, ja mīlēšanās laikā netiek lietots prezervatīvs vai arī tas saplīst, stāsta “Veselības centrs 4” filiāles “Dermatoloģijas klīnika” dermatologs Egīls Zvagūzis.

Izplatītākās STS vīriešiem un to pazīmes

Gonoreja – parasti sākas ar zaļganbaltu izdalījumu parādīšanos no urīnizvadceļiem, sāpīgu urināciju. Izdalījumi parādās aptuveni nedēļu pēc inficēšanās. Iespējama arī slēptā forma, kad izdalījumu ir maz un dedzināšanas sajūta pēc urinācijas ir vāji izteikta. Bīstamākais ir tas, ka tavai partnerei šī saslimšana, to neārstējot, var radīt neauglību, tev pašam – impotenci.

Uroģenitālā hlamidioze – saslimšanas pazīmes nav izteiktas un aprobežojas ar mazliet sāpīgu urināciju, un apsārtušu urīnizvadkanāla atveres vietu uz dzimumlocekļa galviņas. Neārstējot slimību, varētu būt sāpes dzimumakta laikā, iespējama arī impotence. Tavai partnerei hlamidioze var radīt neauglību.

Trihomoniāze – saslimšanas pazīmes minimālas, līdzīgas kā hlamidiozei.

Ureaplazmoze vai mikoplazmoze – parasti norit bez izteiktiem simptomiem, bet negatīvi ietekmē citu uroloģisku vai STS ārstēšanu.

Sifiliss – saslimšana sākas ar sarkanas, nesāpīgas čūliņas parādīšanos uz dzimumlocekļa galviņas, sēklinieku maisiņa vai mutē. Pēc vairākām nedēļām šī čūliņa sadzīst un parādās izsitumi uz ādas. Slimība pāriet hroniskā formā un var beigties ar smadzeņu darbības traucējumiem vai pat nāvi.

Anoģenitālo herpes vīrusa infekcija – saslimšana sākas ar sāpīgiem pūslīšiem, čūliņām uz dzimumorgāniem, ir palielināti, jutīgi cirkšņu limfmezgli. Šī infekcija visbiežāk tiek nodota seksuālu kontaktu laikā, kad norit pati saslimšana jeb slimības uzliesmojums. Ļoti daudzi cilvēki ir kādi no herpes vīrusu nēsātājiem bez noteiktām slimības izpausmēm. Ja ir stipra imūnsistēma, iespējams, ka ne viņi paši ar to saslims, ne arī inficēs partneri. Diemžēl anoģenitālā herpe nav pilnībā izārstējama, medikamentus parasti lieto akūtas slimības gadījumā.

Smailās kondilomas jeb dzimumorgānu kārpiņas izraisa cilvēka papilomas vīruss (HPV), ar kuru parasti inficējas dzimumkontaktu ceļā. Tās izskatās kā bārkstaini izaugumi vai arī kā pacelts grumbuļains veidojums. Tās lokalizējas uz dzimumorgāniem un ap anālo atveri. Šajā apvidū ir nepatīkama nieze un dedzinoša sajūta. Kandilomas ir samērā vienkārši ārstējamas, tomēr kārpiņas var atjaunoties. Diemžēl atbrīvošanās no kārpiņām nenozīmē, ka iznīcināts arī tās izraisošais HPV, tomēr tas samazina iespēju inficēt dzimumpartneri. Diemžēl HVP var izraisīt ārējo dzimumorgānu ādas un dzemdes kakla vēzi.

B un C hepatīta simptomi ir saistīti ar vispārējās pašsajūtas pasliktināšanos – nespēks, nelaba dūša, vemšana, bezmiegs, ādas nieze, tumšs urīns, gaiši izkārnījumi, dzelte (var sākties no acu baltumiem un pārņemt visa ķermeņa ādu). Taču slimība var noritēt arī bez jebkādām pazīmēm. B un C hepatīts ir aknu iekaisums, ko izraisa vīruss, kas izplatās kontaktējoties ar inficēta cilvēka ķermeņa šķidrumiem. Biežāk inficēšanās notiek kontaktējoties ar asinīm, taču arī sperma, siekalas, vaginālais sekrēts un citi cilvēka bioloģiskie šķidrumi var saturēt hepatīta vīrusu, līdz ar to ir potenciāli bīstami.

HIV ir cilvēka imūndeficīta vīruss, kas vairojas, iznīcinot tās asins šūnas, kas atbild par imunitāti, un izraisa pastiprinātu imūnsistēmas novājināšanos. Tā simptomi nav saistīti ar dzimumorgāniem, bet par šīs infekcijas klātbūtni var liecināt ēstgribas zudums, novājēšana, nogurums, darba spēju samazināšanās, drudzis, paaugstināta temperatūra, izteikta svīšana naktīs, ādas izmaiņas, hroniska caureja, uzņēmība pret infekciju slimībām, palielināti limfmezgli. AIDS jeb iegūtais imūndeficīta sindroms rodas HIV infekcijas attīstības rezultātā. Inficēšanās notiek, ja inficēta cilvēka asinis, izdalījumi no dzimumorgāniem (sperma, sekrēts, kas izdalās pirms ejakulācijas, maksts sekrēts) un mātes piens (zīdaiņiem), nonāk otra cilvēka organismā. Inficēties ar HIV var no viena vienīga dzimumkontakta ar inficētu partneri!

Ko darīt, ja rodas aizdomas, ka ciet no STS

STS neizvēlas vecumu, dzimumu un ar tām var saslimt gan vaginālā, gan anālā, gan orālā seksa laikā. Dažas no tām iespējams iegūt arī skūpstoties. Tomēr sadzīves kontaktu (dzerot no vienas glāzes, sarokojoties utt.) laikā iespēja saslimt ir minimāla. Bērns dzemdību laikā var inficēties no mātes.

STS gadījumā, atkarībā no to veida, var būt izdalījumi no urīnizvadceļiem, sāpes un dedzinoša sajūta urinējot, dzimumlocekļa galviņas apsārtums, čūliņa, pūslīši, taču tikpat labi slimība var norisināties bez simptomiem. Tomēr jāatceras, ja ir aizdomas par saslimšanu, nav vērts analīzes nodot nākamajā dienā pēc dzimumkontakta. STS inkubācijas periods ir atšķirīgs – no četrām līdz septiņām dienām (gonoreja, trihomināze hlamidioze), vairākām nedēļām (sifiliss, herpes vīrusa infekcija, HPV). Gadiem par sevi var nelikt manīt arī HIV vai vīrushepatīts. Arī latenti, bez simptomiem var norisināties slimības gaita, piemēram, hlamidiozes, ureaplazmozes, mikroplasmozes gadījumā. Protams, ja parādās dedzinoša sajūta, urinējot, izdalījumi, čūliņa, izaugumi u. c., ārsta palīdzību vajadzētu meklēt pēc iespējas ātrāk.

Atceries, ka nedrīkst pašārstēties un lietot antibakteriālus medikamentus. Apārstējot slimību, tās simptomi var pazust, taču parasti tā pāriet hroniskā formā, tādejādi apgrūtinot objektīvu diagnozes uzstādīšana un tālāko ārstēšanos. Jāapmeklē dermatovenerologs vai urologs, kas veiks izmeklējumus, kas mūsdienās ir nesāpīgi (var nodot tikai asins vai urīna analīzi). Precīzi nosakot diagnozi, tiks nozīmēta medikamentoza ārstēšanās. Turklāt katram no partneriem tiek pielāgota individuāla terapija.

Ja cilvēks ir tikai pārnēsātājs jeb viņa organismā šī STS infekcija mājo, bet pašam nav slimības simptomu, viņš arī var inficēt partneri. Šādā gadījumā noteikti arī pārnēsātājam nepieciešama profilaktiska ārstēšana. Tāpēc uzsākot jaunas attiecības, noteikti jāizmeklējas abiem partneriem, kaut arī šķietami ar seksuālo veselību viss ir kārtībā.