Aizvērt
Dermaclinic
Lv Ru En

ATRODI MŪS

Skanstes iela 50, 3. stāvs, Rīga, LV-1013, Latvija.

Karte

SAZINIES AR MUMS

TĀLRUNIS +371 67 847 102

MOB. TĀLR. -

MOB. TĀLR.

FAKSS -

E-PASTS dermaclinic@vc4.lv

Darba laiks

PIRMDIENA 09:00 - 19:00

OTRDIENA 09:00 - 19:00

TREŠDIENA 09:00 - 19:00

CETURDIENA 09:00 - 19:00

PIEKTDIENA 09:00 - 19:00

SESTDIENA x

SVĒTDIENA x

Seko mums

Facebook Twitter Draugiem Youtube

Botulīna iedarbība estētiskajā medicīnā

Klīniskajā praksē botulīns - producēts neirotoksīns, kura darbību raksturo pārejoša šķērssvītrotās muskulatūras hemodenervācija jeb toksīna inducēta neirālās pārvades kavēšana, ir pazīstams jau vairāk nekā 30 gadu. Par tā ietekmi vairāk skaidro "Dermatoloģijas klīnika" dermatologs un dermatovenerologs Aleksejs Zvarinovs

Komerciāli no septiņām polipeptīda izoformām pieejamas ir divas — botulīna toksīna A tips (BTA) un botulīna toksīna В tips (BTB). Šķeļot noteiktus mērķa proteīnus un ar vezikulām asociēto membrānu proteīnu, botulīna toksīns kavē neiromediatora acetilholīna izdali neiromuskulārajā sinapsē, tādējādi izraisot pārejošu miorelaksāciju.

Pateicoties šim darbības mehānismam, augstajai efektivitātei un drošuma profilam, botulīnu plaši lieto estētiskajā medicīnā dinamisko krunciņu mazināšanai, kā arī muskuļu spastiskuma un citu neiroloģisku stāvokļu gadījumā.

Akantolītiskas dermatozes
Sviedru dziedzeru aktivitāte ir būtiska arī dažu akantolītisku ādas slimību patoģenēzē, kā piemēru minot tādas genodermatozes jeb ādas ģenētiskās slimības kā Darier slimība, epidermolysis bullosa simplex, Hailey—Hailey slimība. Visas minētās saistītas ar patoloģisku epidermālo keratinocītu adhēziju, kas tādu faktoru ietekmē kā lokāli kairinātāji, stress, pastiprināta svīšana klīniski izpaužas ar vezikulām, bullām, svīšanas izraisītām mikrovides pārmaiņām ar iespējamu sekundāras infekcijas pievienošanos.
Diskomforts, sāpes un nieze būtiski ietekmē pacientu dzīves kvalitāti, fizisko aktivitāti un sociālo sfēru.
Botulīna toksīna izraisītā hiperhidrozes mazināšanās spēj atvieglot simptomātiku, mazina sāpes, niezi, pūšļu izmēru un skaitu, tādējādi ievērojami uzlabojot pacientu dzīves kvalitāti.

Neiropātiska nieze un sāpes
Nieze un sāpju sajūta ir daudzām dermatoloģiskām, endokrinoloģiskām un neiroloģiskām slimībām raksturīgs simptoms, kas būtiski ietekmē pacientu dzīves kvalitāti.
Biežāk aprakstītās slimības, kuru ārstēšanā izmantots botulīna toksīns, ir trigemināla neiralģija, postherpētiska neiralģija, vulvodīnija, vagīnisms, skrotāla dizestēzija, notalgia paresthetica un citu veidu neiropātiska nieze, kā arī dishidrotiska ekzēma, lichen simplex chronicus, atopisks dermatīts, pēcapdeguma nieze, hipertrofisks lichen planus u.c. stāvokļi.
Visas šīs patoloģijas lielākā vai mazākā mērā ierobežo pacienta ikdienas aktivitātes un darbaspējas. Nereti standarta terapijas metodes nesniedz gaidīto rezultātu.

Pētījumos pierādīts, ka botulīns ietekmē dažādu niezes un sāpju sajūtu indukcijā iesaistīto mediatoru izdali, spēj iedarboties uz tuklajām šūnām, ar SNAP-25 un VAMP šķelšanas starpniecību kavējot to degranulāciju.
Neiropātisku sāpju mazināšana iespējama ar hemodenervāciju un miorelaksāciju, ar iedarbību uz muskuļu vārpstiņas aferentajām šķiedrām, ietekmējot tās aktivitāti un regulējot sensorisko komponentu, iedarbojoties uz holīnerģiskām C šķiedrām, tādējādi mazinot neiropeptīdu izdali, kā arī iespējami tieši regulējot P vielas un encefalīna ekspresiju caur tiešu neirovaskulārās sistēmas aktivitātes inhibēšanu un iedarbību uz centrālo sāpju modulāciju.
Šo procesu rezultātā botulīna injekcijas mazina niezi, slimības aktivitāti un izplatību, sāpju epizožu biežumu, smagumu un ilgumu, pacientu lietoto pretsāpju līdzekļu skaitu.

Botulīna toksīna miorelaksējošā, pret-iekaisuma, pretniezes un antinociceptīvā darbība padara to par potenciālu terapeitisku līdzekli izmantošanai ne tikai estētiskajā medicīnā, bet arī daudzu citu stāvokļu terapijā, efektīvi mazinot attiecīgo patoloģiju simptomus un uzlabojot pacientu dzīves kvalitāti.

Vairāk lasiet žurnālā ''Doctus'' Nr.9.