Aizvērt
Dermaclinic
Lv Ru En

ATRODI MŪS

Skanstes iela 50, 3. stāvs, Rīga, LV-1013, Latvija.

Karte

SAZINIES AR MUMS

TĀLRUNIS +371 67 847 102

MOB. TĀLR. -

MOB. TĀLR.

FAKSS -

E-PASTS dermaclinic@vc4.lv

Darba laiks

PIRMDIENA 09:00 - 19:00

OTRDIENA 09:00 - 19:00

TREŠDIENA 09:00 - 19:00

CETURDIENA 09:00 - 19:00

PIEKTDIENA 09:00 - 19:00

SESTDIENA x

SVĒTDIENA x

Seko mums

Facebook Twitter Draugiem Youtube

Cik labi vai slikti ir uztura bagātinātāji?

Dažādu uztura bagātinātāju klāsts, kas sola palēnināt novecošanu, uzlabot ādas un matu stāvokli, pēdējos gados būtiski audzis. Zināmā mērā tas skaidrojams ar mūsu vēlmi izskatīties jaunākiem, kā arī pārlieko aizņemtību – cilvēkiem gluži vienkārši nepietiek laika pilnvērtīgam uzturam. Cik jēgpilna ir šādu preparātu lietošana, kā tos izvēlēties un vai var ticēt solītajam efektam, skaidroja ''Dermatoloģijas klīnika'' Dr. Jana Janovska, dermatoloģe, preventīvās medicīnas speciāliste.

Saņemot jautājumus par šobrīd tik populāro uztura bagātinātāju izvēli, mēdzu atvaicāt – kam tev tas ir nepieciešams?

Skaistas bildītes Instagram, draudzeņu ieteikums, daudzsološa reklāma ir izplatītākie iemesli, kādēļ pieņemam lēmumu iegādāties kādu no šiem brīnumlīdzekļiem. 

Arī es pati regulāri veicu analīzes un raugos, kā konkrētos periodos organismam pietrūkst. Ja, piemēram, dzelzs trūkumu nespēju kompensēt ar uzturu, tad ārste izraksta konkrētu preparātu, ko lietoju kursa veidā. Pēc tam analīzes veicu atkārtoti, lai noskaidrotu, vai produkts ir devis rezultātu. Novērtēt efektu, ko devuši uztura bagātinātāji, kuri sola uzlabot ādas kvalitāti, nav tik vienkārši, bet ne neiespējami. Piemēram, var veikt ādas stāvokļa diagnostiku un pēc kursa beigām pārliecināties, vai reāli paaugstinājies ādas mitruma līmenis un elastība. Tas vismaz sniegs priekšstatu, vai ieguldītā nauda nav iztērēta veltīgi un vai preparātu ir vērts lietot atkārtoti.

KOLAGĒNA PREPARĀTI – VAI PILDA TO, KO SOLA?

Šobrīd populārākais skaistuma industrijas trends ir uztura bagātinātāji ar kolagēnu. Kā zināms, kolagēns ir olbaltumviela, kas atbild par tvirtu ādu un ne tikai – tas satur kopā mūsu organisma saistaudus un atrodams praktiski visās ķermeņa struktūrās. Kolagēna struktūru veido aminoskābju komplekss, un, savienojoties vairākām kolagēna molekulām, veidojas šķiedras, kas ādai nodrošina tās karkasa balstu. 

Ar gadiem šūnu atjaunošanās procesi palēninās, pasliktinās ādas kvalitāte, mati kļūst plānāki, sausāki un nereti pasliktinās pašsajūta kopumā. Tas arī ir brīdis, kad sākam raudzīties uztura bagātinātāju virzienā.  ''Cukurs izraisa ķīmiskas pārmaiņas kolagēna šķiedrās – tās salīp, sliktāk notur ūdeni un deformējas, kavējot dabīgos ādas atjaunošanās procesus,'' uzsver Jana Janovska. Šūnu atjaunošanās procesus negatīvi ietekmē arī UV starojums, smēķēšana, stress, mazkustīgs dzīvesveids. 

KĀ IZVĒLĒTIES ĪSTO?

Tātad vispirms jāizvērtē organisma vajadzības un lietošanas mērķis, ko noteiks speciālists. Kad esam nonākuši līdz preparāta iegādei, jāraugās, kas to ražo – vai šīs kompānijas prece ir pamatota ar zinātniskiem pētījumiem un sertificēta. Būtiska ir preparātā izmantoto aktīvo vielu koncentrācija, kā arī izcelsmes avoti, taču to noskaidrot ir sarežģīti. Dzīvnieku kaulos, ko izmanto kolagēna preparātos, var uzkrāties smagie metāli, savukārt augu valsts un jūras produkti var saturēt pesticīdus, herbicīdus un citas toksiskas vielas. Tāpēc atbilstoši sertificēti produkti noteikti būs drošākā izvēle.

Vēl viens faktors, par kuru diskutē speciālisti, ir konkrētā preparāta uzsūkšanās. Runājot par hidrolizēto kolagēnu, Leitis uzsver, ka zinātnisku pētījumu par šo produktu efektivitāti ir maz, turklāt tie saistīti ar konkrētiem ražotājiem, tomēr skaidrs viens – jo sīkāk vielas ir sašķeltas, jo tās labāk uzsūcas. Jana Janovska piebilst, ka zinātniskā pamatojuma tomēr pietrūkst un nozare ar nepacietību gaida nopietnu neatkarīgu pētījumu. Jāņem vērā, ka uzsūkšanās procesā liela nozīme ir tievās zarnas, kuņģa un aizkuņģa dziedzera veselībai. 

Tātad uztura bagātinātāju lietošana ir atbalstāma, ja tā pārdomāta, tiek kontrolēta un sniedz vēlamo efektu.

Ja novērojami miega traucējumi, ieteicams palietot melatonīnu saturošus preparātus vai magniju, stresa mazināšanai par sevišķi efektīvu tiek uzskatīts fosfatidilserīns, enerģijas vairošanai noderēs dzintarskābe, bet kurkuma palīdzēs regulēt mikrobiomu un vairot labās baktērijas. Savukārt antioksidantus vislabāk uzņemt svaigā veidā – ar uzturu – un noteikti jāatceras par nepiesātinātajām taukskābēm (sevišķi dažādās augu eļļās sastopamajām), kas arī piedalās šūnu atjaunošanā.

UZTURA BAGĀTINĀTĀJI SKAISTUMAM UN DZĪVESVEIDA SAKĀRTOŠANAI

1. LYL love your life LYLsunD3 – vitamīns izsmidzināma spreja formā ar zinātniski pierādītu iedarbības efektivitāti, kas uzsūkšanās jaudā ievērojami pārspēj D vitamīnus spreja formā uz eļļas un ūdens bāzes. Pateicoties mikroemulsijas LYLmicroÔ formulai, spēj pacelt D3 vitamīna līmeni asinīs vidēji līdz pat 132 % mēneša laikā. Cena: 15 €.

2. Amrita Maca Good Energy makas saknes pulveris satur antioksidantus, minerālvielas un augu savienojumus, kas uzlabo smadzeņu darbību, vairo enerģiju, paaugstina libido, var palīdzēt mazināt menopauzes simptomus, tostarp trauksmi un garastāvokļa svārstības. Cena: 23 €.

3. Schukin Lab Sleep Mixture sastāvā ir melisas, pasifloras un baldriāna ekstrakti, kas atslābina nervu spriedzi, melatonīns palīdz samazināt iemigšanai nepieciešamo laiku, nodrošina dabisku un veselīgu miegu. Cena: 13,50 €.

4. SAAPIO hidrolizētais kolagēns (ar dienas devu 10 00mg), kas iegūts no zivīm. Palielina kolagēna līmeni organismā, sekmē matu augšanu un palīdz stiprināt nagus. Piedalās ādas atjaunošanas procesos, piešķirot tai stingrību un elastību. Ieteicams lietot kopā ar Acerola pulveri, kas satur C vitamīnu. Cena: 45 € (300 g).

Lasiet rakstu žurnāla ''Pastaiga'' 2020.gada oktobra numurā