Aizvērt
Dermaclinic
Lv Ru En

ATRODI MŪS

Skanstes iela 50, 3. stāvs, Rīga, LV-1013, Latvija.

Karte

SAZINIES AR MUMS

TĀLRUNIS +371 67 847 102

MOB. TĀLR. -

MOB. TĀLR.

FAKSS -

E-PASTS dermaclinic@vc4.lv

Darba laiks

PIRMDIENA 09:00 - 19:00

OTRDIENA 09:00 - 19:00

TREŠDIENA 09:00 - 19:00

CETURDIENA 09:00 - 19:00

PIEKTDIENA 09:00 - 19:00

SESTDIENA x

SVĒTDIENA x

Seko mums

Facebook Twitter Draugiem Youtube

Herpe - signāls par novājinātu imunitāti

Nejauko viesi uz lūpas - aukstumpumpu - var izraisīt divi herpes tipa vīrusi. Viens no tiem ir Herpes simplex vīruss, un šī infekcija ir ļoti izplatīta. Niezi uz lūpas, pūslīša veidošanos, tā pārsprāgšanu un kreveles izveidošanos - šīs sajūtas retāk vai biežāk piedzīvojuši daudzi, skaidro ''Dermatoloģijas klīnika'' dermatoloģe Linda Kapteine - Veita

Vīruss ka vīruss

Pirmo reizi saskaroties ar herpes vīrusu, organisma reakcija var būt tāda pati kā jebkura vīrusa gadījumā - slikta pašsajūta, paaugstināta temperatūra, galvassāpes, līdz parādās herpes izsitumi mutes, deguna, žāvu vai starpenes gļotādās. Cilvēkiem, kurus herpe piemeklē dzimumorgānu rajonā, jāsaskaras ar nepatīkamu un sāpīgu slimības gaitu (tostarp sāpīgu urināciju), kas ievērojami bojā dzīves kvalitāti. 

Bija vējbakas? Ir Varicella zoster vīruss

Savukārt otrs vīruss, kurš izraisa herpi, ir daudz sliktāks -Varicella zoster vīruss. Šis vīruss dzīvo cilvēku organismā, kuri savulaik izslimojuši vējbakas (tātad visu to paaudžu, kuras nepotējās), taču lielākoties pēc izslimošanas cilvēka imūnsistēma spēj to noturēt neitrālā stāvoklī. Arī šis vīrusa veids iemājo organismā - muguras smadzeņu mugurējos ganglijos. Parasti tas ir kluss un mierīgs, taču retos gadījumos - pie imūndeficīta saslimšanām vai gados vecākiem cilvēkiem - tas var ''pamosties'' no jauna.

Galvenais higiēna

Infekcijas avots ir cits inficētais, it īpaši kopš brīža, kad uz inficētā ķermeņa jau redzami ar šķidrumu pildīti pūslīši. Herpe, tāpat kā vējbakas, izplatās gaisa pilienu ceļā. Herpes vīrusa izraisītie pūslīši nonāk elpceļu gļotādās un tur arī paliek. Visi ir redzējuši, kā attīstās aukstumpumpa: vispirms āda niez, tad parādās ar šķidrumu pildīts pūslītis, pēc tam tas pārvēršas erozijā, plīst, un kā pēdējā izveidojas krevele. Kreveles atkrišana (ja tā nav ar kaut ko inficēta) rētas uz ādas neatstāj, bet, ja pūslītis ticis inficēts ar vēl citu baktēriju, tas izraisa spēcīgu niezi. Jāatceras, ka to nedrīkst kasīt, lai neinficētu vēl ar kaut ko. Šī iemesla dēļ herpes vīrusa gadījumā jāievēro stingra higiēna - jāmazgā rokas, bērniem jāapgriež nagi, pūslīti nedrīkst kasīt vai aiztikt.

Kā ārstēt?

Herpi uz lūpas ārstē ar aciklovīra ziedi, bet Herpes zoster gadījumā aciklovīrs jālieto gan lokāli, gan iekšķīgi tablešu veidā. Ārstēšana abos gadījumos jāuzsāk pēc iespējas ātrāk. Vēl jāuzsver, ka ziede jālieto maz, kā norādīts zāļu lietošanas instrukcijā, lai gan ir vēlme aukstumpumpu apsmērēt tā, lai zāļu kārta redzama pa virsu, tomēr tas nav nepieciešams. Aciklovīrs iedarbojas momentāni un aptur vīrusu.

Cik lipīga ir veca herpe?

Nereti cilvēki satraucas, ka ar herpi var citus aplipināt ļoti viegli, taču herpe, kura ir reaktivizējusies, nav tik lipīga.

Kā visi vīrusi, tā ir lipīga pirmajā reizē. Protams, tas nenozīmē, ka jādalās ar traukiem un jābučojas, neskatoties uz herpi, tomēr paniski baidīties, ka tā pielips citiem mājiniekiem, nevajag.

Jāstiprina imunitāte

Tā kā herpes vīruss reaģē uz novājinātu imunitāti, stresu un pārslodzi, svarīgi ir to neaizmirst un rūpēties par sevi. Stiprināt imunitāti - veselīgi ēst, rūdīties, izvairīties no kaitīgiem ieradumiem, neaizmirst paņemt brīvdienas un pavadīt tās pēc iespējas biežāk svaigā dabā. Jo stiprāka būs imunitāte, jo lielāka cerība, ka herpe neatradīs iespēju atmosties un darīt savus kaitnieciskos darbus. Savā ziņā herpes bieži skartajiem tā kalpo par atgādinājumu - rūpējies par sevi!

Visu rakstu lasiet žurnāla ''Veselība'' 2021. gada janvāra izdevumā