Aizvērt
Dermaclinic
Lv Ru En

ATRODI MŪS

Skanstes iela 50, 3. stāvs, Rīga, LV-1013, Latvija.

Karte

SAZINIES AR MUMS

TĀLRUNIS +371 67 847 102

MOB. TĀLR. -

MOB. TĀLR.

FAKSS -

E-PASTS dermaclinic@vc4.lv

Darba laiks

PIRMDIENA 09:00 - 19:00

OTRDIENA 09:00 - 19:00

TREŠDIENA 09:00 - 19:00

CETURDIENA 09:00 - 19:00

PIEKTDIENA 09:00 - 19:00

SESTDIENA x

SVĒTDIENA x

Seko mums

Facebook Twitter Draugiem Youtube

Hialuronskābe

Termins "hialuronskābe” skaistumkopšanas industrijā kļuvis pašsaprotams, taču ir daudz nianšu, par ko būtu vērts zināt, pirms izlemsiet veikt tās injekcijas vai iegādāties mitrinošo un pretnovecošanas kosmētiku.

Vai organisms to atpazīst?

Tas, ko zinām mēs visi, -hialuronskābe tiek dabiski sintezēta cilvēka organismā un, pateicoties spējai piesaistīt ūdeni, ir galvenā ādas, muskuļu un pat kaulu mitrinātāja. Ar gadiem dabiskās hialuronskābes daudzums samazinās, tāpēc pretnovecoša-nas procedūrās un kosmētikas produktos izmanto sintezētu hialuronskābi. Kosmētikas industrija mums atklāj: tā kā šī viela organismam nav sveša, āda to atpazīst un ļoti labi absorbē. Tomēr tā nenotiek vienmēr, it sevišķi, ja runa ir par hialuronskābes filleriem. Tie atšķiras pēc koncentrācijas, blīvuma, viskozitātes, noārdīšanās ātruma un galu galā - ieguves veida. Ilgus gadus kosmetoloģijā izmantoja hialuronskābi, ko ieguva no dzīvnieku audiem, un, lai arī tā tika attīrīta daudzpakāpju procesā, bija zināmi blakusparādību riski. Proti, ka organisms šo vielu uztvers kā svešķermeni un attiecīgi reaģēs. “Jebkura kompozīcija, kur ir dzīvnieku audi, var izraisīt alerģiskas reakcijas, jo organisms sāk izstrādāt vielas, kas cenšas ievadīto vielu norobežot. Izveidojas tā dēvētā granuloma, un ap injicēto preparātu veidojas saistaudi,” skaidro Dr. Jana Janovska. Tāpēc šobrīd injicējamo preparātu ražotāji cenšas piedāvāt alternatīvas - biosintēzes ceļā iegūtu hialuronskābi, kas mazina blakusparādību risku un nodrošina saderību ar organismu. “Protams, mēs nekad nevaram būt 100% pārliecināti, ka nebūs nekādu neparedzētu reakciju, jo ir arī citi blakus faktori, piemēram, organisma hormonālais fons, vitamīnu vai oksidatīvā stresa līmenis ādā. Tas var veicināt ātrāku injicētā preparāta noārdīšanos, un tādā gadījumā rezultāts nebūs tik noturīgs, kā solīts,” uzsver dermatoloģe. 

Mazāka izmēra molekulas patiešām ir iedarbīgākas? 

Hialuronskābe ir visplašāk izmantojamā sastāvdaļa kosmētikā, taču ar ļoti dažādu iedarbību. Kosmētikas produktu sastāvā iekļautās hialuronskābes efekts būs atkarīgs no tās molekulmasas lieluma. Lielāka svara un izmēra molekulas paliks ādas virskārtā, jo tās gluži vienkārši nespēj pārvarēt ādas aizsargbarjeru. Taču tas nenozīmē, ka šādā gadījumā viela ir mazāk efektīva, jo tieši ārējās iedarbības efektu mēs vizuāli varam novērtēt vislabāk. 

Jo vairāk, jo labāk? 

Kā zināms, viena hialuronskābes molekula spēj piesaistīt līdz pat 1000 reizēm vairāk ūdens nekā pati sver. Tāpēc kosmētikā nav nepieciešama īpaši augsta hialuronskābes koncentrācija (izplatītākā ir 1-3%). Tieši tas pats attiecas uz injekcijām - ar preparāta apjomu nekādā gadījumā nedrīkst pārspīlēt, liekā viela var izraisīt tūsku un negatīvi ietekmēt dabiskos ādas pašatjaunošanās procesus. Šajā gadījumā īsti vietā būs teiciens: “Kas par daudz, tas par skādi!” Par koncentrāciju daudz būtiskāka ir dažādu lielumu molekulmasu kombinācija, kas nodrošinās kā tūlītēju, tā ilgtermiņa iedarbību. 

Pilns raksts lasāms žurnāla "Pastaiga" 2019. gada augusta numurā. Konsultē "Dermatoloģijas klīnika" dermatoloģe Dr. Jana Janovska un Institut Esthederm pārstāvniecības vadītājs Uldis Veits.