Aizvērt
Dermaclinic
Lv Ru En

ATRODI MŪS

Skanstes iela 50, 3. stāvs, Rīga, LV-1013, Latvija.

Karte

SAZINIES AR MUMS

TĀLRUNIS +371 67 847 102

MOB. TĀLR. +371 28 381 189

MOB. TĀLR.

FAKSS +371 67 709 555

E-PASTS dermaclinic@vc4.lv

Darba laiks

PIRMDIENA 09:00 - 19:00

OTRDIENA 09:00 - 19:00

TREŠDIENA 09:00 - 19:00

CETURDIENA 09:00 - 19:00

PIEKTDIENA 09:00 - 19:00

SESTDIENA x

SVĒTDIENA x

Seko mums

Facebook Twitter Draugiem Youtube

Izraut vai likvidēt ar lāzeru?

Tuvojas laiks, kad sākam ģērbties plānāk un savu ķermeni vairāk atklājam saulei, vējam un citu skatieniem. Aktuālāks kļūst arī matiņu likvidēšanas jautājums. Ko izvēlēties – depilāciju vai epilāciju?

Depilācijas plusi un mīnusi

Vai runa būtu par padusēm, intīmo apmatojumu, kājām vai virslūpu, depilācija ir matiņu likvidēšana ādas virspusē. Tā ir dažādu veidu vaksācija – silta vai auksta, sāls, cukura, medus vai sintētiskā vaska, izraušana ar elektrisko epilatoru vai pinceti, skūšana, apgriešana, depilācijas krēmu lietošana. Depilācijas metožu plusi ir salīdzinoši zemās izmaksas, īpaši, ja depilāciju veic pašrocīgi. Tās ir arī viegli un ātri izmantojamas, matiņu likvidēšanas metodes - faktiski vienmēr pieejamas.

Skujot matiņš tiek nogriezts līdz ādai un drīz vien ataug, jo mata sakne nav skarta. Ja lieto depilāciju ar matiņu izraušanu, piemēram, veic vaksāciju, matiņš tiek izrauts līdz pat saknei. Tā tiek nedaudz traumēta un pamazām atrofējas. Konkrētajā vietā matiņš vairs neataug. Tiem, kuri gadiem ilgi veic depilāciju un nav nekādu sarežģījumu, apmatojums pamazām kļūst arvien retāks.

Tomēr bieži vien matiņu izraušanai var rasties komplikācijas.

Ne vienmēr matiņš tiek pilnībā izrauts – tas nolūst. Ja nolūst, tas var ieaugt, kā rezultātā var rasties iekaisums, pievienojas bakteriāla infekcija, veidojas izčūlojumi un rētaudi. Vēl viens depilācijas mīnuss – matiņu izraušanas metodes ir sāpīgas.

Skūšanas un depilācijas krēmu ēnas puses savukārt ir ādas virskārtas kairināšana un ieaugušu matiņu veidošanās.

Ja depilācijas metožu sniegtais rezultāts apmierina un nav nekādu sarežģījumu, nav īpašas vajadzības meklēt ko citu. Ir arī gadījumi, kad citi paņēmieni nemaz neder, piemēram, ja matiņi ir sirmi, lāzerepilācija nedarbosies.

 

Piededzina ar elektroimpulsu

Elektroepilācija jeb termolīze ir nevēlamā apmatojuma neatgriezeniska likvidēšana. Procedūras laikā tuvu mata saknītei ievada sīku adatiņu, kas ar elektroimpulsa radītu karstumu piededzina jeb koagulē to. Te nepieciešama liela rūpība, jo katru matiņu piededzina atsevišķi, līdz ar to šāda veida epilācija aizņem salīdzinoši ilgu laiku.

Procedūra ir efektīva, jo matiņi neataug (reizēm gan nepieciešama atkārtota piededzināšana, jo matu augšana ir cikliska un visiem matiņiem cikls nenorit vienlaikus), taču tā ir sāpīga, tāpēc ir jālieto lokālie anestēzijas līdzekļi vai injekcijas.

Ar elektroepilācijas palīdzību iespējams daudz veiksmīgāk iznīcināt arī matiņus bez pigmenta – sirmos vai ļoti gaišos.

Fotoepilācija un lāzerepilācija

Līdzīgi kā elektroepilācija, arī šīs metodes matiņus iznīcina uz visiem laikiem, taču arī šajā gadījumā – ar dažiem nosacījumiem.

Fotoepilāciju veic ar mērķtiecīgi virzītu lāzera (intensīvi pulsējošas gaismas) staru kūlīti, kas pazīst matus, kuros ir melanīns – dabisks pigments, kas piešķir toni. Tā ir sevišķi efektīva cilvēkiem ar gaišu ādu un tumšiem matiem. Gaismas staru kūlīša ietekmē matiņš iet bojā un pēc kāda laika izkrīt.

Kas attiecas uz lāzerepilāciju, jaunākās paaudzes lāzeri darbojas līdzīgi fotoepilācijas lāzeram, taču ir daudz precīzāki. Impulss nonāk tieši matā, ne pa kreisi, ne pa labi, un nodedzina to kā sērkociņu līdz pat saknei.

Matiņu ataugšana iespējama arī pēc šīm procedūrām.

Ar pirmo reizi konkrētajā vietā neatgriezeniski tiek likvidēts vien līdz 30% apmatojuma, jo lāzers pamana un sadedzina arī tos matiņus, kuru augšanas cikls jau beidzies un tas ir atdalījies no saknītes. Līdz ar to stars gan sadedzina pašu matiņu, bet līdz saknei netiek. Tajā turpina augt jauns matiņš, kas pēc kāda laika parādās virs ādas. Tad procedūra jāveic vēlreiz, kopumā 3–4 reizes, lai patiešām varētu runāt par neatgriezenisku matiņu likvidāciju. Izvēloties fotoepilāciju, procedūra jāatkārto ik pēc 3–4 nedēļām.

Ja veic lāzerepilāciju ar iedarbīgākajām jaunākās paaudzes iekārtām, procedūras biežums atkarīgs no vietas, kur tā tika veikta: sejai pēc 4–6 nedēļām, ķermenim (krūtīm, vēderam, mugurai) pēc 6–8 nedēļām, rokām un kājām pēc 12 nedēļām.

Veicot lāzerepilāciju, iekārta tiek noregulēta atbilstoši pacienta ādas fototipam, matiņu krāsai un biezumam. Atšķirībā no fotoepilācijas ar šo metodi labāk iespējams pamanīt un iznīcināt arī gaišus matus un plānos pūku matiņus.

 

Konsultācija – obligāta!

Pirms jebkura veida epilācijas vispirms nepieciešama ārsta konsultācija, jo cilvēku vēlmes ir dažādas, bet tās ne vienmēr saskan ar iespējamo.

Jāzina arī, kā procedūrai sagatavoties.

Mēnesi pirms tam nedrīkst izraut matiņus, taču tos drīkst un pat vēlams noskūt (vai nogriezt), taču ne procedūras dienā: skūšana kairina ādas virsējo slāni, tā var iekaist, bet iekaisušai ādai procedūru nedrīkst veikt. To nedara arī tad, ja ir ieauguši matiņi, strutu pūslīši vai akne: vispirms ādu sadziedē un tad apstrādā ar lāzeru.

Pirms lāzerprocedūras noteikti jānovērš herpesvīrusa paasinājumums, piemēram, uz lūpas. Jāizārstē arī citas infekcijas slimības. Ir arī citas diagnozes, kuru gadījumā šīs procedūras neveic, piemēram, ja ir ļaundabīgs audzējs (turpretī, ja jāizoperē, piemēram, lipoma, ar lāzerepilāciju iespējams labi sagatavot operējamo vietu ķirurģiskajai manipulācijai). Epilāciju neveic grūtniecēm un ar krūti barojošām māmiņām.

Konsultācijā ar dermatologu jāpārrunā arī medikamentu lietošana: ir zāles, kas pastiprina ādas jutību pret gaismu. Tādā gadījumā lāzerprocedūra var ne vien iznīcināt nevēlamo apmatojumu, bet arī izraisīt apdegumus.

Pilnu rakstu ar "Veselības centrs 4" filiāles "Dermatoloģijas klīnika" dermatoveneroloģes Kristīnes Grigorjevas rakstu, lasi žurnāla "36,6C" marta numurā.