Aizvērt
Dermaclinic
Lv Ru En

ATRODI MŪS

Skanstes iela 50, 3. stāvs, Rīga, LV-1013, Latvija.

Karte

SAZINIES AR MUMS

TĀLRUNIS +371 67 847 102

MOB. TĀLR. -

MOB. TĀLR.

FAKSS -

E-PASTS dermaclinic@vc4.lv

Darba laiks

PIRMDIENA 09:00 - 19:00

OTRDIENA 09:00 - 19:00

TREŠDIENA 09:00 - 19:00

CETURDIENA 09:00 - 19:00

PIEKTDIENA 09:00 - 19:00

SESTDIENA x

SVĒTDIENA x

Seko mums

Facebook Twitter Draugiem Youtube

Kā kopt bēbīša maigo ādu?

Zīdaiņa āda ir viens no aizsargiem pret dažādām infekcijām un vides kaitējumu, tādēļ tās kopšanai jāpievērš īpaša uzmanība un jāievēro mērenība. Veikalu plaukti ir pilni dažādu ādas kopšanas produktu, bet mazuļa maigajai un trauslajai ādai būs piemēroti vien daži.

Līdz gada vecumam mazulīšu āda ir īpaša – maiga, plāna un ļoti viegli ievainojama.

Pirmajos dzīves mēnešos veidojas katra bērna unikālais mikrobioms, kas būs viņa ādas dabiskā aizsargbarjera. Tāpēc pirmais gads ādas kopšanā ir ļoti īpašs un ādas kopšanas līdzekļi jāizvēlas ļoti rūpīgi un atbildīgi, kritiski izvērtējot produkta sastāvu. Jāpatur prātā, ka viss, kas tiek klāts uz zīdaiņa maigās, plānās ādas, viegli izkļūst tai cauri un nonāk asinsritē.

Vannošanās

Mazuļa vannošana ir veids, kā ādai papildus dot ūdeni un palīdzēt saglabāt mitruma līmeni tajā. Vannošanās galvenais uzdevums nav mazuli mazgāt vai attīrīt ādu, jo bēbītis ir tīrs, – higiēna tiek uzturēta rīta tualetē, iztīrot visas ādas krociņas un actiņas. Tāpēc pirmajos mēnešos vannas ūdenim nekas nav jāpievieno, mazo var peldināt tīrā ūdenī. Nav jāizmanto arī tādi attīrošie līdzekļi kā ziepes vai dušas želeja, jo mazulīša āda ir tīra un šo produktu sastāvs lielākoties plānai ādai ir pārāk agresīvs. Ja vien āda nav iekaisusi un nav nepieciešama antibakteriāla iedarbība, arī zāļu tēju novārījumus vannai nepievieno. Tā kā tējas satur tanīnu, pievienotas ūdenim, tās sausina ādu. Ja mazulis tiek vannots ūdenī ar zāļu tēju novārījumu, pēc peldes āda jāmitrina ar īpašu zīdaiņiem paredzētu losjonu.

Vai vajadzīgi krēmi?

Losjonu uzklāj uz ādas pēc ūdens peldēm, īpaši tas ieteicams, ja āda ir sausa.

Ikdienas lietošanai vēlams izvēlēties krēma vai losjona tipa ādas kopšanas līdzekli, nevis ziedi. Ādas kopšanas līdzekļu sastāvā būs vielas, kas palīdzēs saglabāt ādas virskārtas struktūru un nesausinās to. Lai pārliecinātos, vai krēms mazuļa ādai būs piemērots, vispirms to vēlams uzklāt uz bērna apakšdelma iekšējās malas, kur āda ir plānāka, un pavērot reakciju. Tikai tad, ja droši var teikt, ka krēms nerada izmaiņas ādā, to var smērēt uz sausajiem laukumiem vai visa ķermeņa. Ja sausuma pleķi pēc mitrinošo krēmu lietošanas nepāriet, labāk vērsties pēc padoma pie ārsta. Ja āda ir ļoti sausa, tajā ir mikroplaisas, kas ir kā atvērta durvju sprauga kaitīgiem ārējiem apstākļiem.

Ādas sausumu var veicināt arī laikapstākļi.

Ja ārā ir rudenīgi drēgns un lietains, bet telpās gaiss ir sauss, āda var kļūt sausāka. Ja mazuļa āda ir vesela, nav lielas vajadzības to regulāri smērēt ar losjonu. Vēl jāpatur prātā, ka eļļas nav kopšanas krēms. Zīdaiņiem paredzētu eļļu var izmantot, lai mīkstinātu sakaltušas ādas kreveles, iztīrītu krociņas, notīrītu kaut ko, kas ir pielipis pie ādas. Lai gan var šķist, ka āda no eļļas ir maiga un mirdzoša, eļļa nesūcas cauri ādas porām un mazuļa āda neprot eļļu pieņemt.

Tikai zīdaiņiem domāta kosmētika

Arī tad, ja bēbīšu kosmētikas iepakojumu rotā liels uzraksts 0% smaržvielu vai 0% parabēnu, sastāvs tik un tā ir rūpīgi jāizpēta.

 

Ņem vērā, izvēloties ādas kopšanas līdzekļus!

  • Zīdaiņu kosmētikai jābūt bez krāsas, bez smaržas, bez parabēniem, bez spirta, pH neitrālai un klīniski pārbaudītai.
  • Mitrinoši losjoni noteikti jālieto mazuļiem, kas apmeklē baseina nodarbības.
  • Zīdaiņiem un maziem bērniem kategoriski aizliegts vannai izmantot šķīstošās vannas bumbas.
  • Bēbīti ieteicams vannot ne biežāk kā 1–3 reizes nedēļā – atkarībā no sezonas, klimatiskajiem apstākļiem un bērna veselības stāvokļa.
  • Mazuļa ādai nav vēlama pārāk sterila vide. Ādai kļūst garlaicīgi, jo tai ne pret ko nav jācīnās un tādējādi tā nespēj uzlabot savu aizsargfunkciju.

Konsultē "Veselības centrs 4" filiāles "Dermatoloģijas klīnika" dermatoloģe Sanita Žīgure. Visu rakstu lasiet žurnāla "Mans mazais" septembra izdevumā.