Aizvērt
Dermaclinic
Lv Ru En

ATRODI MŪS

Skanstes iela 50, 3. stāvs, Rīga, LV-1013, Latvija.

Karte

SAZINIES AR MUMS

TĀLRUNIS +371 67 847 102

MOB. TĀLR. -

MOB. TĀLR.

FAKSS -

E-PASTS dermaclinic@vc4.lv

Darba laiks

PIRMDIENA 09:00 - 19:00

OTRDIENA 09:00 - 19:00

TREŠDIENA 09:00 - 19:00

CETURDIENA 09:00 - 19:00

PIEKTDIENA 09:00 - 19:00

SESTDIENA x

SVĒTDIENA x

Seko mums

Facebook Twitter Draugiem Youtube

Kāpēc katram būtu jāizveido sava dzimumzīmju karte?

Pirmkārt, kā jau jebkuram izmeklējumam, arī šim ir savas indikācijas. Kādēļ tieši tā?

Vadošajās Eiropas valstīs šis izmeklējums ir pieejams valsts iestādēs par valsts finansējumu. Līdz ar to, lai ierobežotu milzīgo pacientu plūsmu, ārstu slodzi un iekārtas rentabilitāti, bija nepieciešams izveidot sistemātiskus pacientu atlases kritērijus. Tādēļ digitālu ādas veidojumu novērošanu jeb ādas veidojumu kartēšanu iesaka veikt, pirmkārt, personām ar paaugstinātu ādas melanomas attīstības risku, un tie būtu:

 • personas ar gaišu ādas fototipu – daudz vasaras raibumu, gaiša acu un matu krāsa, saulē ātri apdeg, vairāk kļūst sārti nevis brūni iedeguši, būtībā lielākā mūsu platuma grādu sabiedrības daļa;
 • ≥ 50 dzimumzīmju (nēvusu) uz ķermeņa;
 • daudz netipisku dzimumzīmju (nēvusu);
 • intensīva, periodiska UV starojuma iedarbība – ar šo būtu jāsaprot ne tikai solāriju apmeklēšanai vai apzināta gulsnēšana saules gaismā, bet arī uzturēšanās ārā darba apstākļu dēļ, piemēram, ceļu būvnieki, lauksaimnieki, dārznieki, būvnieki u.c.;
 • saules apdegumi dzīves laikā, it īpaši bērnībā;
 • ģimenes un/vai savā anamnēzē ļaundabīgi ādas veidojumi.

Būsim godīgi, mēs katrs sev varam atzīmēt vairākus no šiem minētajiem riska faktoriem un attiecīgi izdarīt secinājumus paši.

Neskatoties uz to, mēs tomēr piedāvājam un aicinām šo izmeklējumu veikt ikvienam. Un tam ir savi iemesli.

Pirmkārt, jau vairākās zinātniskās publikācijās ir pierādīts, ka veicot secīgu ādas un to veidojumu fotodokumentāciju, uzlabojas melanomas diagnostika. Tātad ar ādas veidojumu kartēšanu mēs varam pēc iespējas ātrāk diagnosticēt ļaundabīgas ādas veidojumu izmaiņas, fiksēt to agrīnā stadijā, kad process vēl aprobežojas izolētā veidā un ir veiksmīgi ārstējams.

Tātad galvenais šīs ierīces meklētais objekts ir āda vēzis – melanoma.  Un šeit gribētos uzsvērt sekojošo – melanomas var iedalīt divās lielās grupās – lēni augošās un strauji augošās. Abos gadījumos šis izmeklējums ir ļoti vērtīgs.

Jo, pirmkārt, par lēni augošas melanomas esamību sākotnējā, nākamajā, aiznākamajā utt. pārbaudē mums var nebūt nekādu aizdomu par to un tikai secīgas ilgtermiņa novērošanas laikā mēs varam atklāt smalkas izmaiņas, kas raksturo šāda veida melanomas.

Savukārt, otrā gadījumā, melanoma, kurai atkal sākotnēji nav nevienas ļaundabīguma specifiskas pazīmes, var tik strauji augt, ka mūsu nākamā plānotā pārbaude var būt par vēlu. Tādēļ regulāra pašizmeklēšanās, izmantojot sev uz rokas pieejamo sastādīto karti var vairāk vai mazāk palīdzēt šajā gadījumā. 

Ar ko jums būtu jārēķinās šī izmeklējuma laikā:

Pirmkārt, ārsts uzdos pāris jautājumus un fiksēs tos jūsu medicīnas kartiņā, lai rastos priekšstats, vai jūs esat vai neesat pakļauti ādas vēža riskam. Un tad jau mēs dodamies uz kabinetu pie digitālā dermatoskopa.

 1. Lai veiktu katram pacientam individualizētu ķermeņa ādas makro fotodokumentācija no galvas līdz kājām, ieskaitot pēdu apakšējo virsmu, no visām pusēm, jārēķinās ar to, ka būs jānoģērbjas vismaz līdz apakšveļai. Pēc lielo attēlu uzņemšanas seko veidojumu dermatoskopiska apskate. Un šeit jau pēc ārsta izvēles, vai tas notiek ar kabatas ierīci, proti, optisko dermatoskopu, vai ar datorizētu ierīci, proti, digitālo dermatoskopu. Ar digitālo dermatoskopu atšķirībā no optiskā, mēs veidojumu varam redzēt līdz pat 140 reižu palielinājumam, kas uzlabo pat sīkāko struktūru redzamību. Tālāk nepieciešamības gadījumā mēs veicam papildus atsevišķu elementu mikro fotouzņēmumu jau ar šo ierīci (FotoFinder), lai nākamajā vizītē varētu to objektīvi 1:1 salīdzināt, un detalizēti analizējot veidojumu ģeometriju, krāsas, struktūras un evolūciju, rīkoties. Šī iegūtā informācija ilgtermiņā tiek uzglabāta un salīdzināta ar katru nākamo fotouzņēmumu. Kas ir unikāls un atšķirīgs no optiskās dermatoskopijas, ir tas, ka ar šīs ierīces palīdzību mēs varam objektīvi identificēt jaunus vai laika gaitā izmainītus veidojumus, kas iespējams, citādi tiktu palaisti garām. Un šis ir tas punkts, kas ievērojami ir uzlabojis melanomas agrīnu diagnostiku.
 2. Izmeklējuma beigās jums ir iespēja saņemt savu ādas veidojumu karti uz rokas, lai atvieglotu iepriekš minēto tik svarīgo pašizmeklēšanās procesu. 

Cik bieži būtu jāveic šis izmeklējums? Protams, tas ir atkarīgs no individuālās anamnēzes un situācijas, ko mēs pirmreizēji novērojam, apskatot jūsu ādu, bet vidēji 1 reizi gadā ilgtermiņā ir optimāli.

Noslēgumā, gribētos uzsvērt, kādi ir ieguvumi, veicot šo izmeklējumu:

 1. Tiek iegūta sistemātiska ādas veidojumu fotodokumentācija
 2. Ļaundabīgu ādas veidojumu diagnosticēšanas iespējas to agrīnā stadijā, attiecīgi vieglākas terapijas iespējas un garāka dzīvildze
 3. Ērta turpmāka pašimzeklēšanās, izmantojot individualizētu ādas veidojumu karti
 4. Nesāpīgi, vienkārši un samērā ātri

Konsultē dermatoloģe, veneroloģe Dr. Lana Kasparāne.