Aizvērt
Dermaclinic
Lv Ru En

ATRODI MŪS

Skanstes iela 50, 3. stāvs, Rīga, LV-1013, Latvija

Karte

SAZINIES AR MUMS

TĀLRUNIS +371 67 847 102

MOB. TĀLR. +371 28 381 189

MOB. TĀLR.

FAKSS +371 67 709 555

E-PASTS dermaclinic@vc4.lv

Darba laiks

PIRMDIENA 09:00 - 19:00

OTRDIENA 09:00 - 19:00

TREŠDIENA 09:00 - 19:00

CETURDIENA 09:00 - 19:00

PIEKTDIENA 09:00 - 19:00

SESTDIENA x

SVĒTDIENA x

Seko mums

Facebook Twitter Draugiem Youtube

Lūpu kaktiņi pušu!

Kāpēc plaisā lūpu kaktiņi?


1. VISBIEŽĀKAIS veicinošais faktors ir – vitamīnu, minerālvielu un nepiesātināto taukskābju trūkums organismā. Pirmā lieta, ko cilvēks šādos gadījumos steidz darīt, ir – nopērk un sāk lietot A vitamīnu, lai mazinātu ādas sausumu un tā veiksmīgāk atjaunotos. Bet – var trūkt arī B grupas vitamīnu, C vitamīna, D vitamīna, dzelzs, cinka, selēna…


2. OTRS biežākais iemesls – ādas sausums, kas rodas nepietiekamas tauku dziedzeru darbības dēļ.
Rezultātā būtiski samazinās ādas aizsargbarjeras funkcija. Bieži tā notiek cilvēkiem ar atopisko dermatītu, kad ādas barjeras funkcija ir traucēta alerģisku procesu dēļ, tāpēc organisms caur ādu pastiprināti zaudē šķidrumu. Ja šāda āda netiek pietiekami kopta – regulāri lietojot mitrinošos un barojošos krēmus, lūpām uzklājot higiēnisko lūpukrāsu –, tā zaudē vēl vairāk šķidruma un sāk plaisāt, jo īpaši gada aukstajā periodā.


3. NĀKAMAIS iemesls – gaisa temperatūras svārstības. Ziemā gaiss ārā ir auksts, pēc tam mēs nonākam iekštelpās, kur tas ir silts un sauss, un tādos apstākļos ne tikai āda, bet arī lūpas vairāk žūst, zaudē dabisko mitrumu, un lūpu kaktiņi plaisā.


4. NOPIETNS iemesls – pazemināta imunitāte, kas radusies ilgstošākas slimošanas vai hronisku slimību ietekmē.


Mutes kaktiņu veselību negatīvi ietekmē arī smēķēšana.


Nereti cilvēki domā, ka lūpu kaktiņu plaisāšanu izraisa sēnīšu vai citu mikroorganismu infekcija… Nē, patiesībā tās lielākoties jau ir sekas! Mutes kaktiņu iekaisums izpaužas dažādi – sākot ar apsārtumu un diskomfortu ikreiz, kad atver muti, un beidzot pat ar dziļām plaisām un krevelēm lūpu kaktiņos. Līdz ar pirmās, nelielās, mikroplaisiņas parādīšanos mūsu dabiskajai mikroflorai, kas dzīvo uz ādas, uzreiz ir iespēja iekļūt brūcē un izraisīt sekundāro infekciju, un tad ārstēšanās jau ir ilgstošāka. Visbiežākie mutes kaktiņu iekaisuma izraisītāji ir rauga sēnīšu (Candida spp.) grupas sēnītes vai tādas baktērijas kā zeltainais stafilokoks (Staphylococcus aureus) un bēta hemolītiskais streptokoks (Streptococcus).


Tādēļ, ja neizdodas sadziedēt lūpu kaktiņus ilgāk par trim nedēļām un situācija kļūst arvien sliktāka, jāvēršas pie dermatologa vai stomatologa, lai tiktu galā ar iespējamo infekciju. Pastiprinātas kreveļu veidošanās gadījumā, iespējams, tev vajadzēs pretiekaisuma vai antibakteriālo terapiju, savukārt, ja ir izteikts aplikums un mitrošanās, visdrīzāk nāksies lietot pretsēnīšu preparātus.


Kā ārstēties?


Jāsāk lietot A vitamīnu un B grupas vitamīnus, jāiekļauj uzturā vairāk partikas produktu, kas satur daudz dzelzs, vai arī lietot kompleksos vitamīnus, kuru sastāvā ir dzelzs, folijskābe, selēns un cinks, kā arī nepiesātinātās taukskābes, kas uzlabo9 ādas atjaunošanos. Imunitates stiprināšanai ieteicams lietot C un D vitamīnu..


Pats galvenais ir novērst iemeslu, kura dēļ lūpu kaktiņi saplaisājuši. Tādēļ risinājumi ir individuāli – pievērs lielāku uzmanību savām hroniskajām slimībām, ja tādas ir, un to korekcijai. Pēc antibiotiku lietošanas vēlams papildus uzņemt dabiskās, labās, baktērijas, piemēram, jogurta kapsulu veidā, lai atjaunotu zarnu normālo mikrobiomu.


Ikdienā noteikti lūpu āda jāmitrina – vismaz ik pēc trim stundām pietiekamā daudzumā jāuzklāj kopjošs krēms, lai, atrodoties gan iekštelpās, kur ir karsts un sauss gaiss, gan ārpus telpām, kur var būt ādu kairinoši vides faktori (auksts vējš, pastiprināts mitrums u. c.), tiktu nodrošināta adekvāta ādas aizsargbarjeras atjaunošanās.

Pilnu rakstu ar "Veselības centrs 4" filiāles "Dermatoloģijas klīnika" Dermatoveneroloģes Andas Apines ieteikumiem, lasi žurnālā "Ievas Veselība" jaunākajā numurā.