Aizvērt
Dermaclinic
Lv Ru En

ATRODI MŪS

Skanstes iela 50, 3. stāvs, Rīga, LV-1013, Latvija.

Karte

SAZINIES AR MUMS

TĀLRUNIS +371 67 847 102

MOB. TĀLR. -

MOB. TĀLR.

FAKSS -

E-PASTS dermaclinic@vc4.lv

Darba laiks

PIRMDIENA 09:00 - 19:00

OTRDIENA 09:00 - 19:00

TREŠDIENA 09:00 - 19:00

CETURDIENA 09:00 - 19:00

PIEKTDIENA 09:00 - 19:00

SESTDIENA x

SVĒTDIENA x

Seko mums

Facebook Twitter Draugiem Youtube

Matos utis! Kā atbrīvoties?

Pedikuloze jeb galvas utis ir nepatīkama problēma, jo tās ne vien izraisa galvas ādas niezi, bet ir ļoti lipīgas. Par to, kā notiek inficēšanās ar utīm un kā tās iznīdēt, stāsta ''Dermatoloģija klīnika'' dermatoloģe, veneroloģe Kristīne Poiša

''Galvenokārt utis skar pirmsskolas un skolas vecuma bērnus, sevišķi meitenes, jo garos matos ieķerties ir vieglāk. Spēlējoties bērni saliek kopā galvas, viens otram veido frizūras un mainās ar ķemmēm, matu gumijām, cepurēm. Taču utis var skart arī pieaugušus cilvēkus,'' stāsta Kristīne Poiša

Pirmais simptoms - nieze

Utis pamanīt ir grūti, jo ir gaišā krāsā un rāpo ļoti ātri, tāpēc pirmais simptoms, kas liek aizdomāties par utīm, ir galvas ādas nieze, ko izraisa utu izdalītās siekalas.

Ja radušās aizdomas par pedikulozi, labā apgaismojumā rūpīgi jāapskata galvas āda, pāršķirot katru matu šķipsnu. Utīm vairāk patīk siltākās vietās - aiz ausīm un pakauša daļā, naktī nieze šajās vietās var būt izteiktāka. Ieskatoties rūpīgi, ap matiem būs saskatāmi arī tādi kā sīki smilšu graudiņi, kurus nevar viegli noņemt, - tās ir gnīdas jeb utu oliņas. Ja ģimenē kādam konstatētas utis, galvas āda rūpīgi jāpārbauda arī pārējiem ģimenes locekļiem.

Jādodas uz aptieku

Utis vairojas ļoti naski, tāpēc no tām jāatbrīvojas pēc iespējas ātrāk. Mūsdienās šim nolūkam paredzētie līdzekļi ir efektīvi un saudzīgi, vairs nav nepieciešamas tik radikālas metodes, kā nogriezt matus vai tajos ieziest kādu kodīgu šķīdumu. ''Var doties uz aptieku un, konsultējoties ar farmaceitu, iegādāties piemērotāko līdzekli: losjonu vai šampūnu. Tie ir bezrecepšu preparāti, kuru sastāvs nav tik toksisks, līdz ar to var lietot arī bērni līdz divu gadu vecumam un grūtnieces. Lai līdzeklis efektīvi iedarbotos, mans ieteikums būtu to turēt divtik ilgi, piemēram, ja instrukcijā norādītas 20 minūtes, noturam 40 minūtes,'' iesaka dermatoloģe. Parasti pretpedikulozes līdzekļi jālieto atkārtoti 2-3 reizes ne agrāk kā pēc 3-5 dienām, katru reizi pārbaudot galvas ādu. Reizēm komplektā iekļauta arī ķemmīte ar smalkiem zariņiem, ar ko utis pirms vai pēc galvas ādas apstrādes izķemmēt no matiem.

Ja pašiem tomēr neizdodas atbrīvoties no utīm, jāvēršas pie dermatologa.

Utis nav iespējams likvidēt, matus mazgājot ar ikdienas šampūnu.

Lai izvairītos no atkārtotas inficēšanās

  1. Pēc katras pretutu preparāta lietošanas jānomaina gultasveļa un jāizmazgā vismaz 60 °C karstā ūdenī. Gultasveļu, rotaļlietas un citas mantas, kuras nevar mazgāt, var ielikt maisā, aizsiet galu un atstāt uz divām nedēļām. Šajā laikā utis un gnīdas aizies bojā.
  2. Atsevišķus priekšmetus, kā ķemmes, var ielikt arī maisiņā un uz diennakti noturēt saldētavā.
  3. Mīkstās mēbeles, gultas matrači un grīdas segumi rūpīgi jāizsūc ar putekļsūcēju, kura maisa saturs jāizmet.
  4. Jādezinficē ķemmes, matu gumijas un matu sprādzes. Tās var apliet ar karstu ūdeni un 10 minūtes paturēt vai iemērkt 40% spirtu saturošā šķīdumā.
  5. Utis uz cietajām virsmām var izdzīvot 2-3 dienas, arī tās var dezinficēt ar 40% spirta šķīdumu
  6. Kamēr notiek ārstēšana, ar ķemmēm, gultasveļu vai dvieļiem nedalās arī mājinieki.

Profilaksei tautas līdzekļi

“Ja utis nav konstatētas, profilaksei speciālus ķīmiskus līdzekļus izmantot nevajadzētu. Taču kā papildu aizsardzību, piemēram, apmeklējot bērnu nometnes vai sākot skolas vai bērnudārza gaitas rudenī, var lietot tautas līdzekļus, piemēram, bērniem matus var skalot ar aptiekā iegādājamo čemeriņu ūdeni. Utīm nepatīk skāba vide, tāpēc matus var skalot ar citronūdeni - siltā vanniņā izspiež 2 vai 3 citronu sulu un pāris reižu nedēļā matus pēc mazgāšanas izskalo. Citronūdeni var ieliet pudelītē ar pulverizatoru un matus ik pēc pāris dienām apsmidzināt,” iesaka Kristīne Poiša

Lasiet žurnāla ''Praktiskais Latvietis'' 2020.gada oktobra numurā