Aizvērt
Dermaclinic
Lv Ru En

ATRODI MŪS

Skanstes iela 50, 3. stāvs, Rīga, LV-1013, Latvija.

Karte

SAZINIES AR MUMS

TĀLRUNIS +371 67 847 102

MOB. TĀLR. +371 28 381 189

MOB. TĀLR.

FAKSS +371 67 709 555

E-PASTS dermaclinic@vc4.lv

Darba laiks

PIRMDIENA 09:00 - 19:00

OTRDIENA 09:00 - 19:00

TREŠDIENA 09:00 - 19:00

CETURDIENA 09:00 - 19:00

PIEKTDIENA 09:00 - 19:00

SESTDIENA x

SVĒTDIENA x

Seko mums

Facebook Twitter Draugiem Youtube

Cik daudz svīst ir normāli?

Svīšana - vienmēr aktuāla tēma, kas nodarbina tavu prātu jau kopš pirmajām karstajām dienām. Cik daudz svīst ir normāli? Un kad - nav normāli? Konsultē "Veselības centrs 4" filiāles "Dermatoloģijas klīnika" dermatoloģe Linda Kapteine - Veita.

Svīst ir labi!

Patiesībā, svīst ir pat veselīgi. Svīšana mums katrai ir normāls organisma termoregulācijas process - ja ķermenim ir karsti, piemēram, ļoti karstā laikā vai pārmēru siltās telpās, sākas svīšana, lai tādējādi atvēsinātos. Būtībā svīstot organisms pats sev palīdz, pasargā no pārkāršanas, jo svīstot tiek izdalīts liekais siltums un tiek uzturēta vienmērīga ķermeņa temperatūra. Svīstot organisms atbrīvojas no liekajiem sāļiem un dažādiem vielmaiņas galaproduktiem, būtībā netīrumiem šūniņās. Tāpēc svīst ir normāli, un uzmanīgāk būtu jāskatās uz situācijām, ja karstā laikā vispār nesvīsti! Tādiem cilvēkiem ir lielāks risks pārkarst un iedzīvoties karstuma dūrienā. Arī pastiprinātas fiziskās un emocionālās slodzes laikā svīšanai ir attaisnojums - sviedru dziedzerus inervē jeb darbina simpātiskā nervu sistēma, līdz ar to, jūtoties emocionāli nekomfortabli, jūtot pārdzīvojumus, sviedri izdalās pastiprināti.

Starp citu, fizioloģisku, pārejošu pastiprinātu svīšanu var veicināt arī karstu dzērienu malkošana aukstā laikā un aukstu dzērienu dzeršana karstā laikā. Tāpēc bieži vien dzirdētie stāstiņi par to, ka sutīgā vasaras dienā jāveldzējas ar siltu tēju, nav mīts. Tā tiešām var palīdzēt neizjaukt dabisko termoregulāciju.

Tas, kura mums katrai ir vājā svīšanas vieta, atkarīgs no tā, cik daudz sviedru dziedzeru izvietojušies zemādā. Un tas ir ļoti individuāli. Skatoties tīri anatomiski, lielāki sviedru dziedzerīši ir padusēs, plaukstās, pēdās un cirkšņu rajonā, tāpēc pārsvarā šīs vietas svīst visizteiktāk.

Kur rodas smaciņa?

Pašiem sviedriem patiesība nav smaržas, jo pārsvarā (pat 99 procentos) tie sastāv no ūdens. Specifiskais aromāts veidojas brīdī, kad sviedru dziedzeru izdalījumi saskaras ar ādu un baktērijām, dažādiem mikroorganismiem, kas mums katrai uz ādas pilnīgi normāli dzīvo. Jo daudzveidīgāka ir ādas mikroflora, jo sviedru aromāts ir izteiktāks. Arī tas nav nekas neparasts, ārstējams vai par visām varītēm nomazgājams, trīsreiz dienā ejot dušā. Tieši otrādi - pastiprināti traumējot ādas aizsargkārtiņu un dabisko mikrofloru, var nodarīt kaitējumu, jo normāli sviedri ādai ir pat vajadzīgi, tie aizsargā pret sēnītēm un baktērijām, kas mūsu dabiskajai mikroflorai ir svešas.

Taču ir vēl daži faktori, kas ietekmē katras dabisko aromātu. Piemēram, ja uzturā daudz un bieži lieto kalorijām bagātus, treknus, asus, piparotus ēdienus. Arī tad, ja ir vielmaiņas vai hormonāli traucējumi, dažādas hroniskas slimības, sviedru aromāts var būt spēcīgāks. Arī apģērba auduma kvalitāte saskarē ar sviedriem nereti rada specifisku aromātu. 

Sarkanais karodziņš

Būtība svīšanas stāstā viss ir labi līdz brīdim, kamēr tu pati jūties komfortabli, tas, ka savu reizi gadās drusku vairāk iesvīst, tevi netraucē un ir tev raksturīgā svīšanas intensitāte. Tad tiešām vari nesatraukties! No medicīnas viedokļa sarkanais karodziņš jāpaceļ tad, ja pēkšņi sāc svīst citādi - vairāk, biežāk, ar izteiktāku aromātu.

Kur var slēpties problēma?

Var gadīties, ka sievietēm, īpaši pēc piecdesmit gadu vecuma, mainās svīšanas regulācijas mehānismi. Pacientes šajā vecumā biežāk sūdzas, ka svīst seja, izteiktāk svīst paduses. Tam ne vienmēr jābūt saistītam ar tā sauktajiem karstuma viļņiem, kas nereti ir menopauzes simptoms. Katrā ziņā, ja sviedri tek straumītēm un iepriekš tā nav bijis, drošībai un sirdsmieram labāk konsultēties pie dermatologa vai endokrinologa.

Metodes, kas var izmainīt svīšanu:

 • Antiperspiranti, kas satur alumīnija hlorīda sāļus;
 • Sausinošās vanniņas;
 • Botulīna toksīna injekcijas;
 • Lāzerepilācija padusēm;
 • Fokusētā ultraskaņa;
 • Jonoforēze u.c.

Daži iemesli, kāpēc svīsti vairāk

 • Otrā tipa cukura diabēts;
 • Pārāk aktīva vairogdziedzera darbība jeb hipertireoze;
 • Hormonālie traucējumi;
 • Liekais svars;
 • Infekcijas slimības;
 • Onkoloģiskas kaites;
 • Pastiprināta alkohola lietošana u.c.

Pilns raksts lasāms žurnāla "Pērle" jūnija numurā.