Aizvērt
Dermaclinic
Lv Ru En

ATRODI MŪS

Skanstes iela 50, 3. stāvs, Rīga, LV-1013, Latvija.

Karte

SAZINIES AR MUMS

TĀLRUNIS +371 67 847 102

MOB. TĀLR. -

MOB. TĀLR.

FAKSS -

E-PASTS dermaclinic@vc4.lv

Darba laiks

PIRMDIENA 09:00 - 19:00

OTRDIENA 09:00 - 19:00

TREŠDIENA 09:00 - 19:00

CETURDIENA 09:00 - 19:00

PIEKTDIENA 09:00 - 19:00

SESTDIENA x

SVĒTDIENA x

Seko mums

Facebook Twitter Draugiem Youtube

Saules nodarītais posts var atspēlēties pēc daudziem gadiem

Mēs, ārsti, tiešām nepārtraukti brīdinām par pārmērīgas sauļošanās risku, jo 90 % gadījumu viens no iemesliem, kas ierosina melanomu (ļaundabīga ādas slimība, kas attīstās no šūnām melanocītiem), ir ilgstošs saules vai cits UV starojums. Stāsta ''Dermatoloģijas klīnika'' dermatoloģe Linda Kapteine-Veita.

UVA un UVB stari izraisa tiešu un netiešu šūnu DNS bojājumu. Ir ātri augošās melanomas, kas jau 3–4 mēnešu laikā sasniedz lielu izmēru, un ir lēni augošās melanomas, kas ādas virsmā attīstās gadiem ilgi, līdz tiek atklātas. Tas nozīmē, ka saules nodarītais posts uzkrājas un var atspēlēties pēc daudziem gadiem. Piemēram, ja bērnībā un jaunībā esat bieži apdeguši saulē, ādas ļaundabīgie veidojumi var parādīties pusmūžā vai vēl vēlāk. Būtiski – melanoma var attīstīties jebkurā ādas vietā, ne tikai tajās vietās, kas pakļautas saulei.

Atrasties saulē drīkst, taču neilgi (līdz 20 minūtēm), un tam jāatrod piemērotākais laiks, kad UV starojums nav tik agresīvs – dienas pirmajā pusē līdz pulksten 11 vai pēcpusdienā pēc 16. Vienmēr, ejot ārā, ir jālieto saules aizsargkrēms ar SPF50. Tas ļauj saņemt saules pozitīvo lādiņu un aizsargāt ādu no nevēlamā starojuma.

Zināšanai!
● Pašlaik Latvijā ir aptuveni 2000 melanomas pacientu, ik gadu ap 200 cilvēku ar šo diagnozi sastopas pirmo reizi. Ģenētikai nozīme ir tikai 10 % melanomas gadījumu.
● Kā diagnosticē melanomu? Galvenā metode ir ādas vizuāla apskate, ko papildina dermatoskopija – ar speciālu aparātu, izmantojot polarizēto un nepolarizēto gaismu, apskata veidojuma struktūru desmitkārtīgā, pat simtkārtīgā palielinājumā.

Vairāk lasiet portālā ''Jauns.lv''