Aizvērt
Dermaclinic
Lv Ru En

ATRODI MŪS

Skanstes iela 50, 3. stāvs, Rīga, LV-1013, Latvija.

Karte

SAZINIES AR MUMS

TĀLRUNIS +371 67 847 102

MOB. TĀLR. -

MOB. TĀLR.

FAKSS -

E-PASTS dermaclinic@vc4.lv

Darba laiks

PIRMDIENA 09:00 - 19:00

OTRDIENA 09:00 - 19:00

TREŠDIENA 09:00 - 19:00

CETURDIENA 09:00 - 19:00

PIEKTDIENA 09:00 - 19:00

SESTDIENA x

SVĒTDIENA x

Seko mums

Facebook Twitter Draugiem Youtube

Sausas un sāpīgas lūpas

Aukstums, vējš un apkures radītais sausais gaiss telpās nenāk par labu lūpām, tāpēc tās mēdz kļūt sausas un sprēgāt. Par to, kā kopt lūpu ādu ziemas sezonā, un kas vēl var rosināt to sausumu, stāsta ''Dermatoloģijas klīnika''dermatoloģe Kristīne Poiša

Kas rosina lūpu sausumu?

Aukstums un vējš dažkārt ir tikai pastiprinošs faktors, kas izgaismo kādu citu organisma kaiti. Sausas un sāpīgas lūpas var veidoties jebkurā gadalaikā neatkarīgi no laika apstākļiem.
''Sausas lūpas var būt cilvēkiem, kuriem ir atopiskais dermatīts. Ādas sausums nereti var lokalizēties ne tikai lūpu rajonā, bet arī citās ķermeņa daļās. Lūpu sausums un sprēgāšana var skart arī cilvēkus, kuriem ir alerģijas, piemēram, no augļiem,'' stāsta Kristīne Poiša.

Lūpu, arī lūpu kaktiņu sprēgāšana un mitrošanās var signalizēt par vitamīnu trūkumu organismā. ''To var izraisīt folskābes, cinka, dzelzs, D vitamīna un B grupas vitamīnu deficīts. Sasprēgājušos lūpu kaktiņos var uzslāņoties bakteriāla vai sēnīšu infekcija, kas būtiski kavēs dzīšanas procesu,'' iesaka dermatoloģe.

Pirmā palīdzība – higiēniskā lūpukrāsa

''Lūpām ir ļoti plāna āda, tajā nav ne sviedru, ne tauku dziedzeru, līdz ar to lūpas sevi var aizsargāt ļoti minimāli. Tāpēc ziemas periodā ir ļoti svarīga to kopšana,'' uzsver Kristīne Poiša. ''Ļoti piemērots ir vazelīns, kas sastāv no minerāleļļām un parafīna, nevis kā citi kopšanas līdzekļi no 10–20 sastāvdaļām, no kuriem var būt lielāka tendence rasties kairinājumam vai alerģiskai reakcijai, ja vien, protams, nav specifiskas alerģijas, piemēram, no parafīna, kaut gan tas novērots ārkārtīgi reti.'' 

Viens no vienkāršākajiem kopšanas līdzekļiem ir higiēniskā lūpukrāsa vai lūpu balzams. Tos ziemas periodā vajadzētu lietot arī profilaktiski. Lūpu balzamiem mēdz būt ļoti dažādi sastāvi. ''Katram jāpiemeklē sev piemērotākā higiēniskā lūpukrāsa, kas patiktu gan pēc konsistences, gan labvēlīgi iedarbotos uz lūpu ādu.
Ieteicams lūpu balzamu piemeklēt no aptieku klāsta. Vēlams, lai sastāvā būtu E un A vitamīns, kas piedalās audu reģenerācijā un veicina ādas atjaunošanos,'' stāsta dermatoloģe. 

Iesaka dermatoloģe

Kāda dekoratīvā lūpu kosmētika piemērota ziemā

''Ja aukstā laikā lūpas kļūst sausas, ieteicams izvēlēties matētas, nevis mitras konsistences lūpu krāsas un spīdumus, jo tie vēl vairāk piesaistīs aukstumu, vēju un kairinās lūpas. Pusstundu pirms lūpukrāsas uzklāšanas kā bāzi uz lūpām uzklāj higiēnisko lūpukrāsu vai balzamu. Ja lūpas jau sasprēgājušas, vispirms tās ieteicams atveseļot un šajā periodā lūpu dekoratīvo kosmētiku nelietot,'' iesaka dermatoloģe Kristīne Poiša.

PADOMI

  • Ja lūpas ir ļoti sausas, nav ieteicams lietot lūpu skrubi. Tas ir abrazīvs un traumēs lūpas vēl vairāk.
  • Vajadzētu atturēties no citrusaugļu – apelsīnu, mandarīnu, greipfrūtu, arī ananasu ēšanas, jo to skābā sula var pastiprināt iekaisumu.
  • Sausas lūpas dziedēs Bepanten ziede – to uzklāj uz nakti.
  • Mitrojošiem, apsārtušiem lūpu kaktiņiem var palīdzēt cinka ziede, kurai ir dziedējoša iedarbība.
  • Ja tiek lietoti mitrinoši lūpu balzami, kuru sastāvā ir hialuronskābe, kas piesaista mitrumu, tie jālieto savlaikus pirms došanās ārā, lai krēms paspētu iesūkties.
  • Nav ieteicams izvēlēties lūpu kopšanas līdzekļus, kas satur parabēnus, smaržvielas, krāsvielas, konservantus.

Vairāk lasiet portāla ''La.lv''