Aizvērt
Dermaclinic
Lv Ru En

ATRODI MŪS

Skanstes iela 50, 3. stāvs, Rīga, LV-1013, Latvija.

Karte

SAZINIES AR MUMS

TĀLRUNIS +371 67 847 102

MOB. TĀLR. -

MOB. TĀLR.

FAKSS -

E-PASTS dermaclinic@vc4.lv

Darba laiks

PIRMDIENA 09:00 - 19:00

OTRDIENA 09:00 - 19:00

TREŠDIENA 09:00 - 19:00

CETURDIENA 09:00 - 19:00

PIEKTDIENA 09:00 - 19:00

SESTDIENA x

SVĒTDIENA x

Seko mums

Facebook Twitter Draugiem Youtube

Speciālais UV apģērbs pasargā ādu no saules

Dermatoveneroloģe "Veselības centra 4" filiālē "Dermatoloģijas klīnika" un "Anti-Aging Institūte" dr. Anda Apine sniedz ieskatu un padomus, kā pasargāt savu ādu no saules stariem ar speciāliem aizsargtērpiem.

Noteikti tas tev nebūs nekāds jaunums, ja teikšu, ka ultravioletais starojums ādai nav labs: pārāk bieža un ilga uzturēšanās saulē kaitē ādas šūnām, nodarot neatgriezeniskus bojājumus un veicinot ādas vēža veidošanos.

Tāpēc ādas ārsti atkal un atkal atgādina: nesauļojies, bet, ja ej saulē, lieto ādas aizsargkrēmu ar augstu saules aizsardzības faktoru (SPF) – ņem to, kuram ir visi 50! Tagad šiem padomiem vari pievienot arī ieteikumu saulainā laikā pie jūras vai garos pārgājienos valkāt īpašo apģērbu, kas pasargā pret UV stariem.

Jo blīvāks, jo labāk

Kaut kādu aizsardzību pret šo kaitīgo starojumu sniedz jebkurš apģērbs, it īpaši, ja tas šūts no blīva auduma. Tomēr parastie audumi laiž cauri lielu daļu UV staru, piemēram, kokvilna – līdz pat 50 procentiem.

Ja audums samirkst, caurlaidība palielinās. Tāpēc faktiski arī tad, ja vasarā pa pludmali staigā apģērbta, uz ādas būtu jāklāj saules aizsargkrēms.

Speciālais UV apģērbs pasargā daudz labāk. Tas šūts no sintētisko šķiedru auduma, kas veidots īpaši blīvs, turklāt vēl īpaši apstrādāts ar vielām, kas staru caurkļūšanu padara gandrīz neiespējamu. UV apģērbs turklāt ātri žūst, tāpēc sargā arī drīz vien pēc tam, kad izmircis.

UV apģērbam, tāpat kā saules aizsargkrēmiem, ir vairākas klases, ko apzīmē ar UPF (šķiedras spēja aizsargāt pret UV stariem): 

1. klase – ar viszemāko UPF, 15–40: aiztur līdz 93 procentiem saules staru;

2. klase – ar vidēji augstu UPF, 25–40: aiztur 96–97 procentus saules staru;

3. klase – ar visaugstāko UPF, 40–50 vai vairāk: aiztur 97–98 procentus saules staru.

  • Tāpēc, ja gribi iegādāties šādu apģērbu, labāk pērc lielu un pazīstamu ražotāju preci!
  • Tādus piedāvā gan daudzi apģērbu, gan sporta preču zīmoli, kas precei sniedz garantiju.
  • Visticamāk, šīs firmas, lai nekaitētu savai reputācijai, tomēr papūlēsies izgatavot patiešām sargājošus apģērbus.

Proti, izveidot īpašo pārklājumu nav nemaz tik vienkārši.

Tekstils tiešā veidā nesaistās ar vielām, kas atstaro saules starus. Ir vajadzīgas vēl citas vielas, kas pilda tādu kā tiltiņa funkciju – palīdz aizsargvielai pieķerties tekstila šķiedrai.

Tātad aizsargājošā apģērba kvalitāte atkarīga no tā, kāda materiālu kompozīcija izraudzīta, un to visu var paveikt tikai tad, ja pieejamas modernas un dārgas tehnoloģijas.

Sarežģītais ražošanas process sadārdzina arī galaproduktu – vieglie un košie UPF apģērbi nav no lētajiem.

Ja pērc UPF apģērbu, raugies arī, lai tas tev labi derētu: ja būs par mazu, šķiedras izstiepsies, starp tām veidosies šķirbas, pa kurām saules stari piekļūs ādai. Arī staipīts, burzīts, nesaudzīgi mazgāts un pat glabāts UPF apģērbs noveco ātrāk, jo samazinās tā blīvums un atdalās pārklājums.

Vēl viens padoms – speciālo apģērbu izvēlies tumšā krāsā: tumši zilu, bordo, melnu. Tas tev var likties pretrunā ar līdz šim daudzināto ieteikumu saulainā laikā ģērbties gaišā apģērbā, kas saules starus atstaro. Tā patiešām ir, bet speciālais apģērbs starus absorbē, nodrošinot labāku aizsardzību nekā gaišais.

Jāļauj atpūsties

Tas, ka pieejams UPF apģērbs, nenozīmē, ka vasarā tāds vien jāvalkā. UPF apģērbs lielākoties paredzēts vasarīgām aktivitātēm ārā, kad esi tiešos saules staros: ja uzturies pludmalē, brauc ar laivu vai vējdēli, kāp kalnos, ej pārgājienā vai tamlīdzīgi atpūties.

Līdz ar to UPF apģērbs nav tikai peldkostīmi vai cita veida peldtērpi – ir arī garās bikses, šorti, krekli, blūzes, pat cepures.

Tikai neaizmirsti noklāt ar aizsargkrēmu tās ķermeņa daļas, kuras apģērbs nenosedz! Bet citā laikā, piemēram, kad esi darbā vai pēcpusdienā atpūties uz terases zem saules sarga, valkā apģērbu no dabiska, viegla materiāla: kokvilnas, lina, bambusa, džutas. Neaizmirsti par cepuri ar platām malām!

Kop un lolo!

  • Speciālo UPF apģērbu, kas izmantots aktivitātēs jūrā, pēc lietošanas izskalo vēsā ūdenī, lai uz tā nepaliek sāļais jūras ūdens.
  • Vislabāk mazgā ar rokām – vieglām, maigām kustībām. Nemazgā karstā ūdenī! Neberzē, nežņaudzi! Pēc izmazgāšanas neizgriez! Vienkārši drusku izspaidi mitrumu.
  • Ja tomēr liec veļas mašīnā, izvēlies saudzīgo režīmu, bet neizmanto centrifūgu.
  • Nežāvē žāvētājā! Vienkārši izkarini, bet vislabāk – ļauj, lai izžūst uz horizontālas virsmas.

Vairāk lasiet žurnālā "Ievas Veselība" 2020.gada jūlija izdevumā