Aizvērt
Dermaclinic
Lv Ru En

ATRODI MŪS

Skanstes iela 50, 3. stāvs, Rīga, LV-1013, Latvija.

Karte

SAZINIES AR MUMS

TĀLRUNIS +371 67 847 102

MOB. TĀLR. -

MOB. TĀLR.

FAKSS -

E-PASTS dermaclinic@vc4.lv

Darba laiks

PIRMDIENA 09:00 - 19:00

OTRDIENA 09:00 - 19:00

TREŠDIENA 09:00 - 19:00

CETURDIENA 09:00 - 19:00

PIEKTDIENA 09:00 - 19:00

SESTDIENA x

SVĒTDIENA x

Seko mums

Facebook Twitter Draugiem Youtube

Vasara beidzas un sākas rudens, jūt arī mūsu āda

''Dermatoloģijas klīnika'' dermatoloģe Dr. Lana Kasparane sniedz noderīgus ieteikumus, kā lai turpina baudīt dažādo gadalaiku burvību, nekaitējot ādai?

Gadalaiku ritmā

Dzīvojot tur, kur dzīvojam, – Latvijā, tik tiešām mēs esam priviliģētas izbaudīt gadalaiku maiņu, bet tā diemžēl parasti ietekmē arī mūsu ādas stāvokli. Pat veselai ādai var būt grūtības pielāgoties ārējo apstākļu un ikdienas ēdienkartes maiņai, ko nosaka sezona.

Īpaši aktuāli tas mēdz būt vasarā un ziemā. Pēc vasaras āda uz pēdām un elkoņiem ir biezāka nekā citviet, plaukstas bijušas biežāk pakļautas ūdens ietekmei, šosezon arī dezinfekcijas līdzekļiem, tāpēc roku ādai ir lielāka nosliece uz sausumu un plaisāšanu, bet, mainoties gadalaikiem, arī ķermeņa āda var kļūt sausāka nekā parasti. Visbiežāk šīs izmaiņas ir īslaicīgas, pretējā gadījumā, ja, ievērojot pareizu ādas kopšanu, ādas stāvoklis neuzlabojas, būtu jāvēršas pie ārsta, dermatologa, lai precizētu iemeslu.

Meklējam vainīgos

Vasaras laikā ādas sausumu veicina pārlieka uzturēšanās tiešajos saules staros, kas sabiezina raga slāni, veicina ādas karkasa (elastīgo un kolagēno šķiedru) šķelšanos, ādas mitruma iztvaikošanu un svīšanu, kā arī rada saules apdegumus.

Tāpēc ādas kopšanai jāpievērš uzmanība visa gada garumā, ar atsevišķām niansēm atkarībā no situācijas. Mainoties sezonai, arī mums jāpielāgojas izmaiņām.

Lūk, noderīgs orientieris, kā kopt sausu ķermeņa ādu tagad!

1. MAZGĀJIES REMDENĀ ŪDENĪ

Prātam tik patīkamās ilgās silti karstās vannas peldes vai karsta dušas strūkla var radīt ādā pretēju efektu: vēl vairāk pastiprināt ādas lobīšanos.

2. TAUPI ZIEPJVEIDA LĪDZEKĻUS!

Tos visa ķermeņa mazgāšanai vajadzētu lietot ne biežāk kā divas reizes nedēļā, jo to aktīvās vielas šķīdina taukus, līdz ar to šķīdina arī aizsargājošo tauku slānīti, kas atrodas uz mūsu ādas. Veselas ādas mazgāšanai ierobežojumu mazgāšanās līdzekļa izvēlē nav, bet, ja āda ir sausa un jutīga, tad labāki ir biezākas tekstūras produkti, piemēram, dušas eļļas vai krēmi, kas jau mazgāšanās laikā ādu mitrinās, baros un nomierinās.

3. SKRUBĒJOTIES IEVĒRO MĒRENĪBU!

Padziļinātai ādas attīrīšanai ar abrazīvu skrubi vai mājās pašgatavotu pīlingu jābūt ļoti saudzīgai.

Jā, tas ir noderīgs ādas kopšanas posms, jo, pirmkārt, tā mēs atbrīvojamies no atmirušā ādas šūnu slāņa, novēršot poru aizsprostošanos. Otrkārt, attīrot ādu, mēs atvieglojam vēlāk lietoto produktu aktīvo vielu nokļūšanu dziļākos ādas slāņos.

Normāli ķermeņa ādu var un vajag skrubēt, bet – ne biežāk kā reizi 7–10 dienās, jo pārāk bieža un intensīva ādas beršana var vēl vairāk sausināt ādu.

Ja āda ir ļoti sausa, to nav ieteicams darīt vispār, jo, papildus jau esošajiem un ārējo faktoru radītiem ādas aizsargbarjeras traucējumiem, ar skrubēšanu tos var saasināt un radīt ādas iekaisumu.

4. PIESĀTINI AR KRĒMU

Pēc ādas mazgāšanas un/vai skrubēšanas noteikti, atkarībā no ādas stāvokļa, jālieto mitrinošs/barojošs ķermeņa krēms, losjons, balzams, eļļa vai ziede. Izteikti sausai ādai piemērotākas ir ziedes, sausai ādai – krēmi un eļļas, savukārt normālai ādai – losjoni vai balzami.

5. UZLABO SITUĀCIJU IEKŠTELPĀS

Aizvien vairāk laika mēs pavadām iekštelpās un transporta līdzekļos, kur sausais gaiss, kondicionieri un ventilācijas iekārtas papildus veicina ādas sausumu. Nevēlamo efektu papildina arī šķietami nekaitīga, laiska sildīšanās pie kamīna.

Ieteicams mājvietu un/vai darba vidi labiekārtot ar gaisa mitrinātājiem. Ja negribas tērēties, gaisu vari mitrināt, izvietojot telpās trauciņus ar ūdeni. Gaisa mitrināšana ir ļoti svarīga arī saaukstēšanās un citu vīrusu infekciju profilaksei.

6. ESI IZVĒLĪGA!

Ādu ieteicams mitrināt un barot ne tikai no ārpuses, bet arī no iekšpuses. Tā kā apmēram 60 procentu mūsu organisma veido ūdens, tas ir vitāli svarīgs mūsu veselībai un labsajūtai. Lai organisms, tai skaitā āda, varētu veiksmīgi funkcionēt, dienā jāuzņem 30 mililitri ūdens uz vienu kilogramu ķermeņa masas.

ĪPAŠAIS JAUTĀJUMS

Vai var ķermeņa kopšanai lietot mājas līdzekļus? Ko labāk?

Atbild ādas ārste LANA KASPARANE:

– Kokosriekstu eļļai piemīt pretiekaisuma, antioksidantu un dziedējošas īpašības. Tā labi stiprinās ādas barjeru un nodrošinās labu mitrināšanu, ja vien nav alerģijas uz kokosriekstiem.

Savukārt pirms šīs eļļas lietošanas uz sejas ādas labāk pakonsultēties ar ārstu, jo ne katram ādas tipam ieteicams sejas ādas kopšanā izmantot eļļu. Līdzīgi ar avokado eļļu vai olīveļļu. Alvejai piemīt dziedējošas īpašības, tā var veicināt audu atjaunošanos, kas labi noder arī pēc vasaras saulē iegūtiem saules apdegumiem. Alveja nomierina un mitrina ādu, neaizsprostojot poras.

Ja vien nav alerģijas uz medu, sausām, sprēgājošām lūpām labi noder medus uzklāšana uz nakti – no rīta lūpas jau būs mitrinātas un sulīgākas.

Vairāk lasiet žurnālā ''Ievas Veselība'' 2020.gada septembra numurā