Pieteikties vizītei

Āda neko neaizmirst! Atceries tu par ādu!

25. jūlijs, 2024.

Jo vairāk esi ļāvies saules stariem bērnībā un pusaudža gados, jo vairāk dzīves laikā apdedzis un vēl iedzīvojies čūlās - jo lielāks risks saslimt ar ādas vēzi - melanomu. Norvēģu zinātnieki pirms pāris gadiem publicēja pētījumu, kur secināja, ka pietiek vien ar pieciem ultravioleto staru izraisītiem apdegumiem, lai melanomas risks pieaugtu par 80 procentiem. Lasiet publikāciju žurnālā "Klubs", konsultē "Veselības centrs 4" filiāles "Dermatoloģijas klīnika" metodiskā vadītāja, dermatoloģe dr. Anda Apine. 

Neļauj melanomai attīstīties! 

Ir cilvēki, kas katru vasaru no jauna iemanās kārtīgi apdegt - dažs pat vairākkārt, tomēr uzskata, ka nav jau nekas traks - pasūrstēs, sadzīs un līdz nākamajam gadam aizmirsīsies. Taču bez ādas pārvēršanas sarkanā, sāpīgā un varbūt pat čūlojošā miesas apvalkā saules ultravioletajam starojumam piemīt arī spēja uzkrāties organismā. Izrādās - ilgstoši atrodoties saulē bez jebkādiem aizsarglīdzekļiem, ultravioletie A un В stari izraisa DNS mutācijas, ko imūnsistēma tikpat apņēmīgi un čakli labo. Taču ultravioletais starojums šūnām rada oksidatīvo stresu, ko varētu salīdzināt ar rūsēšanu, un tiek traucēta to funkcija. Turklāt saulei pakļautajās vietās mazinās imūnšūnu skaits, un ar laiku organisms vairs nespēj tikt galā ar kļūdu labošanu.

Kad mutanti - pārveidotās šūnas -sāk nekontrolēti dalīties un vairoties, ļaundabīga audzēja attīstībai vārti ir vaļā, un attīstās melanoma, viens no agresīvākajiem ādas ļaundabīgajiem audzējiem, kas visbiežāk veido metastāzes, taču nereti tiek atklāts novēloti. Imūnsistēmas detektīvi nespēj pamanīt melanomas šūnas, kad mutācijas ir jau attīstījušās un audzējs sasniedzis noteiktu izmēru. Turklāt melanomas šūnas spēj mainīt formu un tādējādi tikt cauri citiem - blīvākiem audiem un kā metastāzes izplatīties kaulos, smadzenēs un citviet.

Melanoma un tās gēni

Vīriešiem melanoma galvenokārt attīstās uz muguras. Ultravioletais starojums ir bīstams gan tad, ja tā deva ir bijusi reta, bet liela, gan tad, ja saulē cepinies bieži un ilgi. Trīs un vairāk gadus ilgusi strādāšana, diendienā atrodoties saulē, ir riska faktors pats par sevi. īpaši no saulītes jāuzmanās, ja tev ir gaiša āda, kas ātri apsvilst. Vasarraibumi, blondi vai rudi mati, zilas acis, daudz dzimumzīmju - arī šīs pazīmes liecina, ka nākotnē ir paaugstināts risks piedzīvot ļaundabīgas ādas izmaiņas.

Lai gan melanomu sauc par saules vēzi, šis ādas audzējs var veidoties arī tādās ķermeņa vietās, kas ir apslēptas starojumam. Zinātnieki runā par vairākiem pārmantotiem melanomas gēniem, kuru mutācijas var izraisīt ļaundabīgu audzēju. Iedzimta melanoma ir aptuveni desmitajai daļai pacientu. Turklāt par paaugstinātu risku var liecināt ne tikai ādas vai acs melanoma, bet arī aizkuņģa, nieru, krūts, galvas vai muguras smadzeņu vai serozos dobumus izklājošā epitēlija vēzis ģimenē.

Iedegumam - NĒ!

Cilvēki mēdz priecāties, ka pēc sauļošanās uz ādas parādījušies vasarraibumiņi. Patiesībā tie ir nevis vasarraibumi, bet gan solārās izmaiņas, kuras rodas, ādai izmisīgi cenšoties sevi pasargāt. Tas liecina, ka apsvilušajā ādas zonā ir bijis nopietns ultravioleto staru bojājums. Arī sauļošanās radītais zeltainais un brūnais iedegums, pie kura daudzi cenšas tikt tīšuprāt, ir organisma centieni izveidot pigmentu, lai pasargātu ādu. Taču nekas jēdzīgs tam neizdodas - labākajā gadījumā pigmentācijas kamuflāža nodrošina aizsardzību, kas atbilst sauļošanās krēmam ar aizsargfaktoru seši (SPF6). Protams, dermatologi nav nekādi vampīri, kas bailēs no saules paši sevi un arī tevi grib ieslodzīt pagrabā. Taču ultravioletā starojuma radītie riski ir pietiekami lieli, lai attiecībās ar sauli ielaistos piesardzīgi - lietojot aizsargkrēmu, valkājot apģērbu un ļaujoties saulei dienas pirmajā pusē un vakarā, nevis tad, kad dedzinātāja uzkāpusi zenītā.

Visu publikāciju lasiet žurnāla "Klubs" 2024. gada augusta numurā.
 

NEBEIDZAM ATGĀDINĀT!

Dermatologi atgādina, ka ikvienam cilvēkam ir jārūpējas par savu veselību. Ādas vēzis ir vizuāli diagnosticējams. Dermatoskopija ļauj konstatēt ādas vēzi arī ļoti agrīnā stadijā, kamēr nav radušies slimības sarežģījumi un tas ir vienkārši ārstējams. Tādēļ speciālisti katram iesaka pārbaudīt dzimumzīmes un ādas veidojumus vismaz vienu reizi gadā, jo vienīgā iespēja izvairīties un uzvarēt ādas vēzi ir laikus veikta diagnostika un profilakse.

Uzzini vairāk un piesakies!
''Veselības centrs 4'' filiāle ''Dermatoloģijas klīnika''
Adrese: Skanstes iela 50, Rīga
Tālr.: 67847102
E-pasts: dermaclinic@vc4.lv
www.dermaclinic.lv