Mehāniskā limfodrenāža
Mehāniskā limfodrenāža jeb “gaisa zābaki”
Mehānisko limfodrenāžu pielieto gan ārstnieciskiem mērķiem, gan ķermeņa estētikā.
Estētiskajā medicīnā “gaisa zābaki” jeb mehāniskā limfodrenāža jau ir kļuvusi par neatņemamu sastāvdaļu - uzsākot ķermeņa silueta uzlabošanu, ķermeņa korekciju, celulīta ārstēšanu, tā kalpo kā pamatterapija un ir neaizstājama apvienojumā ar citām metodēm. Mehāniskā limfodrenāža aktivizē organisma fizioloģiskos procesus, un šo metodi arvien plašāk izmano arī ārstēšanā – vairāku slimību profilaksei vai rehabilitācijai, piemēram, vēnu mazspējas un citu venozās atteces slimību profilaksē un ārstēšanā.
Normāla limfātiskā cirkulācija nodrošina labu audu barošanu un šūnu vielmaiņu. Faktori, kas var traucēt šo cirkulāciju, visbiežāk ir:
- nepareizs uzturs;
- nepietiekams izdzertā šķidruma daudzums;
- fizisko aktivitāšu trūkums vai nepareiza slodze;
- apavu ar augstiem papēžiem valkāšana ikdienā;
- pārāk apspīlēts apģērbs u.c.
Tas var veicināt palēninātu hidrovielmaiņu un veidot limfas nosprostošanos starpaudos jeb limfostāzi, un tā ir biežākais iemesls tūskai, ādas jutīgumam, saistaudu vājumam, celulītam. Mehāniskā limfodrenāža ir veids, kā mazināt limfostāzi. Labākam un ilgstošākam efektam pēc procedūras ieteicams vilkt kompresijas zeķes.
Kas ir limfa?
Limfa ir šķidrums, kas lielākoties sastāv no ūdens. Tomēr šī ūdens substance ir piepildīta ar šūnu darbības atkritumiem, vēl limfa satur baktērijas un toksīnus. Kaitīgās vielas no mūsu organisma šūniņām iekļūst limfā. Limfātiskās sistēmas funkcijās ietilpst dabiskā attīrīšanās. Tā kā limfātiskā sistēma ražo baltās asins daļiņas, tai ir nozīmīga loma organisma imūnsistēmas uzturēšanā. Limfa, lēni plūstot pa kapilāriem, cirkulē caur limfmezgliem, kur tā attīrās un tiek papildināta ar imūnkompetentām šūnām. No limfātiskās sistēmas pareizas funkcionēšanas ir atkarīga gan veselība, gan skaistums.
Limfvadi iet paralēli venozajiem asinsvadiem, tā ir papildu drenāžas sistēma, kuras funkcija ir šķidruma līdzsvara saglabāšana. Atšķirībā no asinsrites, kuru apgādā sirds, limfas kustība ir pasīva. Tā ir saistīta ar elpošanu un mūsu ķermeņa kustībām. Gadu gaitā un mazkustīga dzīvesveida ietekmē limfas kustība un funkcionēšana pasliktinās. Neveselīgs uzturs, kaitīgie ieradumi un nelabvēlīgie ekoloģiskie apstākļi nelabvēlīgi ietekmē audu veselību, tādējādi papildus noslogojot limfātisko sistēmu.
Kā notiek limfodrenāžas procedūra?
Medicīnā termins „limfodrenāža” nozīmē kustību, limfas stimulāciju. Mehāniskās limfodrenāžas laikā ar mainīgu gaisa spiedienu tiek masētas abas kājas vai ķermenis. Zābaki vai kombinezons ir savienotas ar aparātu, kas producē saspiestu gaisu, spiediens automātiski un vienmērīgi tiek iespiests manšetēs, veidojot maigus, ritmiskus spiediena viļņus. Limfodrenāžas laikā notiek mehāniski dozēta gaisa plūsmas kompresija virzienā no kāju pēdām uz gurniem.
Cik bieži jāveic limfodrenāža?
Mehānisko limfodrenāžu visbiežāk iesaka veikt 2-3x nedēļā paralēli citiem terapijas veidiem. Limfodrenāžas procedūras ir ļoti ieteicamas cilvēkiem ar mazkustīgu dzīvesveidu – profilaktiski. Šajā gadījumā, kad cilvēkam vēl nav radušās problēmas ar venozo atteci, procedūras iesaka veikt 1-4 x mēnesī. Limfodrenāžu vēnu problēmu gadījumos veic pēc ārstējošā ārsta ieteikuma.
Limfodrenāžas iedarbība:
- aktivizē vielmaiņu;
- uzlabo asinsriti un limfas plūsmu;
- palīdz izvadīt no organisma kaitīgos vielmaiņas galaproduktus – toksīnus;
- mazina nogurumu, relaksē;
- novērš liekā šķidruma uzkrāšanos;
- samazina tūsku;
- mazina sāpes.
Limfodrenāžas indikācijas:
Venozās un limfātiskās atteces traucējumi:
- tūska;
- smaguma sajūta kājās;
- pastiprināts kapilārais tīklojums;
- pēc vēnu skleroterapijas;
- pēc vēnu operācijām.
Estētiskās problēmas:
- celulīts,
- liekie taukaudu uzkrājumi;
- saistaudu vājums.
Limfodrenāžas kontrindikācijas:
- kardiovaskulārie traucējumi (augsts asinsspiediens);
- iekaisuma procesi vēnās vai artērijās;
- izteikta vēnu varikoze;
- vēnu tromboze;
- lokālas ādas infekcijas;
- onkoloģija.
Iespējams veikt atsevišķas limfodrenāžas procedūras, kā arī iegādāties abonementu 10 reizēm.