Mēs jau pārbaudījām dzimumzīmes? Vai Jūs pārbaudījāt!
24. maijs, 2024.Teiciens par kurpnieku bez kurpēm nebūs velti radies, un šo pašu domu pilnīgi noteikti var attiecināt arī uz medicīnas darbiniekiem. Kad reizēm apjautājamies ārstiem – dakter, vai jūs pats esat veicis, piemēram, vēnu vai asinsspiediena pārbaudi, vai ik gadu maijā aktualizēto dzimumzīmju pārbaudi, saņemam godīgu atbildi – vēl neesmu paspējis. Tādēļ šogad ''Veselības centrs 4'' ir nolēmis, ka ir jāsāk ar sevi, un melanomas piesardzības mēneša ietvarā sniedz iespēju visiem darbiniekiem bez maksas veikt dzimumzīmju profilaktisko pārbaudi.
IR JĀSĀK AR SEVI! PĀRBAUDĀM DZIMUMZĪMES!
Dermatologi uzsver - labāk ir veikt ieteicamos profilakses pasākumus, nekā novēloti atklāt kādu ādas veidojumu. Tādēļ, sekojot ieteikumiem, aicinām gan ''Veselības centrs 4'' darbiniekus, gan visus Latvijas iedzīvotājus:
- pirmkārt, vismaz vienu reizi apmeklēt dermatologu, lai noskaidrotu vispārējo ādas stāvokli;
- otrkārt, profilaktiski pārbaudīties reizi gadā (biežāk jāpārbaudās cilvēkiem ar gaišu ādas tipu, rudiem matiem, lielu daudzumu vasaras raibumu);
- treškārt, ja pamanīta kāda aizdomīga dzimumzīme vai veidojums, pie dermatologa doties nekavējoties.
Ādas veidojumus vislabāk spēj izvērtēt dermatologs, kas apguvis dermatoskopijas metodi. 20 un pat 140 x palielinājumā, ko sniedz digitālā dermatoskopija, iespējams izvērtēt dažādas asinsvadu, pigmentu un citu veidu struktūras, kas ļauj noteikt pareizu diagnozi.
Arī tad, ja nav neviena no vispārzināmajiem simptomiem, dzimumzīmes vēlams pārbaudīt profilaktiski medicīnas iestādē, jo ir veidojumi, kurus cilvēks pats nemaz nevar ieraudzīt un novērtēt to niecīgā izmēra vai lokalizācijas dēļ, piemēram, uz muguras, pēdām, galvas matainajā daļā, aiz ausīm.
Raivis, pacients, kuram profilaktiskās pārbaudes laikā tika atklāts ādas vēzis, neslēpjot savu pieredzi, lai mudinātu citus pievērst lielāku uzmanību veselībai, sarunā atklāja:
''Sākšu ar to, cik tomēr svarīgi ir, ka kāds, piemēram, dzīvesbiedrs pamana, ierauga dzimumzīmju izmaiņas. Es noteikti ieteiktu reizi gadā aiziet pie dermatologa, kas veic skrīningu un apskata visu ķermeni, novērtē, vai dzimumzīmes nav mainījušas izskatu. Tā nu es aizgāju, un viena aizdomīga dzimumzīme tika atrasta. Dermatologs ieteica atgriezties pēc 3-4 mēnešiem, lai vēlreiz pārbaudītu gan šo, gan pārējās dzimumzīmes. Es aizņemtības dēļ aizgāju vēlāk, kādus 4 mēnešus pavilku garumā. Tad dermatologs uzreiz norādīja, ka jāiet pie ķirurga un dzimumzīme jāizgriež, jo bija ļoti lielas aizdomas par iespējamo melanomu. Ķirurgs izgrieza, es sagaidīju histoloģiskās analīzes un atklājās, ka ir ļaundabīgs veidojums – melanoma. Tad bija jāgriež otrreiz – plašākā diametrā un dziļāk, lai paņemtu vairāk audu. Man paveicās, paldies Dievam! Bet, teikšu godīgi, biju ļoti, ļoti satraucies. Ir ģimene un viss pārējais, kas svarīgs, un šādās situācijās cilvēks ļoti dziļi aizdomājas par dzīvi. Turpmāk regulāri ir jāveic visa ķermeņa dzimumzīmju pārbaude, un mūsdienās tas ir ļoti aktuāls jautājums daudziem.''
Atceries!
- Melanoma ir viena no agresīvākajām vēža formām. Tā strauji izplatās un, lai gan terapijas iespējas metastātiskas slimības gadījumā ir paplašinājušās un kļuvušas modernākas, tomēr tās joprojām ir ierobežotas. Taču risks saslimt ar ādas vēzi dažādu faktoru dēļ arvien palielinās, jo vides piesārņojuma ietekmē attiecīgi palielinās arī saules staru slodze, pieaugot tās kaitīgajai ietekmei uz ādu.
- Melanoma var būt ļoti dažāda – tā var attīstīties gan esošā dzimumzīmē, gan ādā bez izmaiņām. Turklāt melanoma var attīstīties arī neredzamās vietās – acs gļotādā, mutē, gremošanas traktā, dzimumorgānu gļotādā, ādas krokās.
- Melanomas izpausmes veids ir atkarīgs no dažādiem faktoriem - arī no gēniem, vides un pacienta imunitātes. Izmaiņas ādā var būt ļoti dažādas – tas var būt mazs, tumšs punktiņš, tas var būt arī sarkans, tā var būt pumpa, kas sākusi augt, pušumi.
- Latvijā ik gadu tiek diagnosticēti aptuveni 200 jauni melanomas gadījumi. Turklāt vīriešiem melanomas biežums ir nedaudz augstāks nekā sievietēm. Tas var būt saistīts, piemēram, ar profesionālu darbību vai brīvā laika pavadīšanu ar ilgstošu uzturēšanos saulē. Tāpat vīrieši bieži vien atliek ārsta apmeklējumu līdz galēji pēdējam brīdim, tādēļ melanoma tiek diagnosticēta novēloti.
Ievēro!
- Ieteicams regulāri veikt pašizmeklēšanos, pievēršot īpašu uzmanību jauniem veidojumiem, tam, vai kāda dzimumzīme nav pēkšņi sākusi augt, mainījusi izmēru, izskatu - krāsu, formu. Ja dzimumzīme sākusi radīt aizdomas, tas ir nopietns iemesls, lai dotos pie ārsta. Atceroties par ādas slēptajām vietām, veicot ādas apskati, var izmantot spoguli un aicināt palīgā mājiniekus, kā arī speciālistus, kurus regulāri apmeklē – frizieri, masieri, fizioterapeitu u.c.
Der zināt
- Melanomai ir četras stadijas. Tās tiek iedalītas atbilstoši melanomas biezumam jeb dziļumam, kur katram milimetram ir būtiska nozīme.
- Melanomas audzējs agrīnās stadijās atrodas tikai ādā, tas izskatās kā maza, melna dzimumzīme vai pigments, kas, iespējams, nemaz netraucē, tāpēc tā ir tik mānīga. Turklāt melanomai iespējamas arī bezpigmenta formas, kad tā var atgādināt sārtu vai ādas krāsas veidojumu. Ja melanoma šajā posmā tiek atklāta un ķirurģiski likvidēta, tad ir iespēja izvairīties no audzēja recidīva un metastāžu veidošanās. Problēmas rodas tad, ja laikus netiek uzsākta vēža ārstēšana, un tā metastāzes ir izplatījušās organismā. Tāpēc melanoma ir bīstama.
- Ultravioletais starojums ir būtisks melanomu veicinošs faktors. Lai arī mūsu mērenajā klimata zonā saule nešķiet pārāk intensīva, ar to pietiek, lai apdraudētu reģionam raksturīgo gaišo ādu. Nedrīkst piemirst arī par ceļojumiem tuvāk ekvatoram, kur saule ir daudz dzēlīgāka.
- Āda neko ''neaizmirst''. Pārmērīga uzturēšanās tiešos saules staros, nemaz nerunājot par solāriju apmeklēšanu, kļūst par nāvējošu draudu. Lai gan šim faktoram piemīt kumulatīvs efekts – saslimšanas risku ietekmē katra UV staros pavadītā mūža stunda, tomēr bīstamas mutācijas var rasties pēc katras atrašanās intensīvos saules staros, īpaši, ja rodas apdegums. Viskaitīgā UV staru ietekme ir bērnībā. Melanomas attīstības risks ir augstāks arī indivīdiem ar gaišāku ādas tipu, lielu dzimumzīmju skaitu un ādas vēzi ģimenes anamnēzē.
- Apdraudējumu palielina joprojām aktuālais mīts par veselīgo iedegumu un plašās ceļošanas iespējas uz siltajām zemēm, kur UV starojums ir vēl intensīvāks. Turklāt atvaļinājumu laikā cilvēki cenšas dažu dienu un nedēļu laikā iegūt visas vasaras vērtu iedegumu, kas ievērojami paaugstina audzēju risku.
- Labā ziņa: stereotips, ka sauļošanās ir veselīga, sāk mazināties, un cilvēki sāk izprast pareizu saules higiēnu – regulāri izmantot saules aizsarglīdzekļus – cepures, saulesbrilles, piemērotu apģērbu, saules aizsargkrēmu ar UVB aizsardzības faktoru SPF50, neuzturēties saulē ilgāk par 20 minūtēm un laikā, kad UV starojums ir mazāk agresīvs - dienas pirmajā pusē līdz plkst. 10.00 vai pēcpudienā pēc 17.00
NEBEIDZAM ATGĀDINĀT!
Dermatologi atgādina, ka ikvienam cilvēkam ir jārūpējas par savu veselību. Ādas vēzis ir vizuāli diagnosticējams. Dermatoskopija ļauj konstatēt ādas vēzi arī ļoti agrīnā stadijā, kamēr nav radušies slimības sarežģījumi un tas ir vienkārši ārstējams. Tādēļ speciālisti katram iesaka pārbaudīt dzimumzīmes un ādas veidojumus vismaz vienu reizi gadā, jo vienīgā iespēja izvairīties un uzvarēt ādas vēzi ir laikus veikta diagnostika un profilakse.